Mindössze egy év alatt példa nélküli mértékben nőnek a Magyar Honvédség katasztrófavédelmi helyzetekben bevethető képességei. A projekt indító rendezvényét február 24-én tartották Budapesten.
A Magyar Honvédség katasztrófavédelemmel összefüggő beavatkozási képességének fejlesztése a célja annak a kiemelt projektnek, amely a magyar állam, illetve az Európai Unió Kohéziós Alapjának támogatásával valósul meg, indító rendezvényét pedig pénteken rendezték Budapesten. A tájékoztatót dr. Firicz László nyitotta meg. A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára hangsúlyozta: rég nem látott mértékű fejlesztésekről van szó, hiszen a projekt keretében több mint 2 milliárd forint összegű támogatást kapott az MH Anyagellátó Raktárbázis, amit a tárca saját forrásból további 200 millió forinttal toldott meg. Ezáltal olyan fejlesztések megvalósítása vált lehetségessé, amely jelentős mértékben növeli a honvédség katasztrófavédelmi beavatkozási erőinek kapacitását, képességeit.
Firicz László emlékeztetett: a katasztrófavédelem nemzeti ügy, amely az Alaptörvény értelmében a Magyar Honvédség feladatkörében is megjelenik, és az utóbbi években is számos esetben kellett bevetni a katonákat különböző helyzetekben, legyen szó árvízről, ipari katasztrófáról vagy rendkívüli időjárási körülményekről. Az éghajlatváltozás következtében ráadásul egyre gyakrabban szembesülünk rendkívüli időjárási jelenségekkel, emiatt aztán fokozott mértékben kell gondoskodni a lakosság személyi- és vagyonbiztonságáról, ami természetesen az összefogás erősítését teszi szükségessé úgy az állampolgárok, mint a hasonló helyzetekben eljáró szervek szintjén. Mivel ezek a komplex szituációk maximális hatékonyságot, összhangot igényelnek, már a tervezési fázisban is alapelv volt, hogy a most fejlesztett képességeknek illeszkedniük kell a katasztrófavédelem elsődleges beavatkozói által kiépített képességekhez. Ennek oka, hogy a haderő jellemzően akkor kapcsolódik be a szóban forgó feladatokba, ha a többi szervezet kapacitásai már nem elegendőek, vagy olyan képességekre van szükség, amelyeket csak a honvédség tud biztosítani.
Firicz László kiemelte: a projekt előkészítése során nemcsak a korszerűség és a hatékonyság volt fontos szempont, hanem a gazdaságosság is, és köszönetet mondott az együttműködő minisztériumoknak, szervezeteknek. A közigazgatási államtitkár reményét fejezte ki azt illetően, hogy az eszközöket, képességeket csak ritkán kell majd használni, de ha mégis így alakul, arra kérte a katonákat, hogy tegyék ezt legjobb tudásuk szerint.
Dr. Kádár Pál dandártábornok, a projektmenedzsment vezetője hangsúlyozta: a Magyar Honvédség életében példa nélküli, hogy ekkora forrást tud erre az egy kiemelt és nagyon fontos célra fordítani, hiszen a szóban forgó főösszeg mintegy tizenöt évnyi honvédségi költségvetés katasztrófavédelmi részét teszi ki. Mindez tehát azt jelenti, hogy a haderő egy éven belül olyan hatalmas lépést tehet a meglévő eszközök felújítása és újak beszerzése révén, amire egyébként nem lett volna lehetőség. Maga a projekt ráadásul kifejezetten szűk határidőkkel dolgozik: 2017 decemberéig le kell zárni valamennyi beszerzést, gondoskodni kell az eszközök rendszerbe állításáról, majd azokat öt éven át rendszerben kell tartani, és üzemeltetni őket a meghatározott cél érdekében.
A projekt konkrét részelemeit Déri Tamás őrnagy, koordinátor ismertette. A meglévő képességek közül növelik a kétéltű szállítókapacitást, a búvárkapacitást, az éjszakai munkavégzést és tábori elhelyezést támogató világító és áramellátó képesség kapacitását, a földmunka-kapacitást, a nehézgép-szállító kapacitást, a vízi felderítő és könnyű személyszállító kapacitást. Ugyanígy növekednek majd a tábori ellátó képességek is az élelmezés, a vízellátás és az üzemanyag-ellátás területén. Újdonságot jelent a nukleárisbaleset-elhárításban a sebesült-mentesítő képesség megteremtése, ipari balesetek esetén mérgező vegyi anyagok levegőből történő gyors detektálási képességének kialakítása, az üzemanyag-átfejtési és kármentési képesség kialakítása, illetve a szivattyúzó és vízátemelő képesség létrehozása. Mindezek révén összesen nyolc katonai alakulatnál szolgál olyan beavatkozó csoport, amelyet érint a kapacitásbővülés, illetve valamilyen, a projektből biztosított fejlesztés. További hat alakulatnál újonnan jönnek létre beavatkozó csoportok, illetve valósul meg valamilyen fejlesztés a program révén.
A beszerzések és fejlesztések köre egészen széles: multifunkciós irodagépeket, hordozható, por-, ütés- és cseppálló számítógépeket vagy EDR kézi terminálokat éppúgy vásárol a honvédség, mint például nehézgép-szállító szerelvényt vagy vízszállító utánfutókat, illetve új védőruházatokat vagy sátorponyvákat. Ugyanígy a projekt teszi lehetővé egyebek mellett például a PTSZ-M lánctalpas úszó gépkocsik vagy az üzemanyagot szállító/töltő gépjárművek felújítását is.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.