A NATO keleti határtérségében kedvezőtlenül alakul a biztonsági helyzet, Oroszország nyomás alatt tartja Ukrajnát, és tovább folyik a szeparatista erők orosz támogatása – állapították meg a NATO-országok vezérkari főnökeinek csütörtökön véget ért, kétnapos brüsszeli tanácskozásán, Benkő Tibor vezérezredesnek, a Honvéd Vezérkar főnökének az MTI számára adott tájékoztatása szerint.
A vezérkari főnökök által kapott tájékoztatás szerint az ukrajnai ütközőövezet térségében a szemben álló felek közötti harci tevékenység intenzitása fokozódott, Oroszország pedig az elkövetkező időszakban is folytatja katonai képességeinek fejlesztését.
Ami a szövetség déli szárnyáról érkező fenyegetéseket illeti, a NATO katonai vezetői azt állapították meg, hogy Észak-Afrikában és a Közel-Keleten "a feltételek lehetőséget teremtenek a szélsőséges szervezetek tevékenységéhez, ideológiájuk terjesztéséhez". A helyzetértékelés szerint "a terrorista csoportok soraiban harci tapasztalatot szerzett és radikalizálódott külföldi harcosok visszatérése hosszabb távon befolyásolja az adott térség biztonsági helyzetét".
A kétnapos tanácskozás első napján a vezérkari főnökök áttekintették a NATO készenléti akciótervének végrehajtásához kapcsolódó feladatokat is.
Hozzászólásában Benkő Tibor – mint arról az MTI-nek beszámolt – megerősítette Magyarország elkötelezettségét az akciótervhez való hozzájárulást illetően. Kiemelte a pápai légi bázis tervezett korszerűsítését, ami része lehet a NATO-erők telepítéséhez szükséges stratégiai infrastruktúrának. Bejelentette a várpalotai gyakorlótér felajánlását gyakorlatok fogadására. Közölte, hogy magyar katonák is aktív részesei lesznek a NATO idei kiemelt gyakorlatainak.
A tanácskozás második napjára betervezett kibővített ülés az ukrán vezérkar főnökével elmaradt ugyan, de – hangsúlyozta Benkő Tibor – Magyarország továbbra is fontosnak tartja Ukrajna támogatását. Eddig húsz, harcokban megsebesült katona magyarországi rehabilitációját ajánlotta fel Ukrajnának. A képzés területén Magyarország szintén húsz ukrán katonának biztosított helyet tavaly egy 500 órás, a NATO-követelményeknek megfelelő nyelvi felkészítésen. Döntés született arról is, hogy magyar összekötő tisztet vezényelnek a kijevi NATO Összekötő Irodába.