A COVID-19 járvány miatti rendkívüli helyzetre tekintettel videótelekonferencia keretében egyeztettek a Visegrádi Csoport (V4) védelempolitikai igazgatói április 27-én, hétfőn. A megbeszélésen Magyarországot a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára, dr. Németh Gergely képviselte.
A megbeszélés legfontosabb célja a cseh V4 elnökség június 30-i zárásáig még hátralévő feladatok áttekintése volt. Az elvégzendő feladatok között kiemelt figyelmet kapott a V4 országok védelmi együttműködésének elmélyítéséről szóló hosszú távú vízió. Ez a V4 védelmi együttműködés stratégiai alapdokumentuma, amely meghatározza a visegrádi országok közötti védelmi együttműködés céljait és főbb területeit, valamint a kijelölt célok elérését szolgáló munkamódszereket.
A hatályban lévő hosszú távú víziót 2014 márciusában, Visegrádon, az akkori magyar V4 elnökség idején fogadták el a védelmi miniszterek. A dokumentum felülvizsgálatát a 2014 óta a biztonsági környezetben bekövetkezett nagymérvű változások, valamint az azok nyomán elindított, új EU és NATO kezdeményezések indokolták.
A hosszú távú vízió felülvizsgálata kapcsán a V4 védelempolitikai igazgatók egyetértettek abban, hogy a cseh V4 elnökség által koordinált védelmi együttműködés a megfelelő ütemben halad. Tovább erősíti a visegrádi négyek közötti katonai együttműködést olyan kritikus területeken, mint az Európai Unió Harccsoport (EUBG) készenléti szolgálatának közös biztosítása, a hadszíntéri logisztikai együttműködés és vezetés-irányítási képességek megerősítése.
Megegyezés született abban is, hogy a visegrádi országok folytatni kívánják a Németországgal, Franciaországgal és az Egyesült Királysággal indult eseti konzultációkat. Az új hosszú távú víziót a visegrádi országok védelmi miniszterei várhatóan júniusban hagyják jóvá és a dokumentum alapvető iránymutatást fog jelenteni a Cseh Köztársaságot a V4 elnökségi székben július 1-jétől váltó Lengyelország elnökségi időszakára.
A védelempolitikai igazgatók áttekintették a pandémia elleni küzdelem kérdéseit is, amelyben a V4 országok haderői az összkormányzati erőfeszítések kulcsszereplőiként vesznek részt.
A védelempolitikáért felelős helyettes államtitkár a megbeszélésen hangsúlyozta, Magyarország védelempolitikájának központi eleme a V4 együttműködés katonai pillérének további erősítése, ezért érdekeltek vagyunk az együttműködés elmélyítésében. Egyben kifejezte a visegrádi négyek szolidaritásának fontosságát a közös biztonsági fenyegetések kezelésében.