Nyíregyházán ünnepélyes keretek között átadták az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred bázisául szolgáló épületet szeptember 30-án, hétfőn. Az eseményen jelen volt Benkő Tibor honvédelmi miniszter is.
A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program egyik alappillére az önkéntes tartalékos rendszer fejlesztése és a szervezet egész ország területét lefedő kiépítése. E célból hozták létre a területvédelmi alapon működő önkéntes tartalékos szolgálatot. Az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred mintegy háromezer – hivatásos és tartalékos – katonája Kelet-Magyarország kilenc megyéjében teljesít szolgálatot. A nyíregyházi székhelyű alakulatnak szeptember 30-án adták át új épületét.
Az ünnepségen Benkő Tibor honvédelmi miniszter rámutatott: a laktanya átadása újabb lépés a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programban. Mint mondta, régi szándék volt a honvédelmi élet újjáépítése Nyíregyházán, hiszen a történelem azt bizonyította, hogy ebben a térségben elkötelezett, elhivatott, a hazájuk iránt hűséges, lojális emberek élnek. „A múlt megmutatta, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeiek nélkül nem lehet erős és ütőképes magyar honvédséget teremteni” – hangoztatta Benkő Tibor. Hozzátette, békében nincs szükség nagy létszámú tömeghadsereg építésére, a helyett egy erős, jól kiképzett katonákból álló, modern technikai eszközöket használó honvédséget kell létrehozni és fenntartani.
A tárcavezető kiemelte: a kormány eltökélt szándéka egy erős, jól felszerelt, kiválóan felkészített, a kor kihívásainak mindenben megfelelni tudó honvédség felépítése, amely a program végére 30 000 aktív mellett mintegy 20 000 önkéntes tartalékos katonát számlál majd. „Rendkívül fontos, hogy minél többen álljanak sorainkba, minél többen sorakozzanak fel mögöttünk, annak érdekében, hogy békét és biztonságot garantálhassunk a magyar emberek számára. Hogy az önkéntes tartalékos rendszert úgy tudjuk működtetni, hogy az mind a Magyar Honvédség, mind az ország érdekeit szolgálja, az kell, hogy a tartalékos katonák is megfelelő felkészítésben részesüljenek” – mutatott rá a miniszter, hozzátéve, hogy a Vattay ezred új épülete e felkészítés mellett a katonák társadalmi elismertségét is szolgálja majd.
Polyák András ezredes, az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred parancsnoka válaszában köszönetet mondott a tárca, a Magyar Honvédség és a város segítségéért, hogy az alakulat otthonra találhatott. Mint mondta, az épület a társadalom, Magyarország állampolgárai és Nyíregyháza elkötelezettségét mutatja a honvédelem ügye iránt. „Az ezred állománya nevében ígérem, hogy hazámat, annak függetlenségét, állampolgárainak jogait és szabadságát – az eskünkben foglaltaknak megfelelően – életünk árán is megvédjük” – mondta a parancsnok.
Kovács Ferenc, Nyíregyháza megyei jogú város polgármestere köszöntőjében kiemelte: a katonaság a 19. század második felétől kiemelkedő szerepet töltött be a város gazdasági és társadalmi életében. Az itt szolgáló (huszár)ezredek a második világháború végéig öregbítették a magyar katonák hírnevét, ami egyet jelentett a hűséggel, a becsülettel, a kitartással és a hazaszeretettel – fogalmazott a városvezető.
Az ünnepségen részt vett az ezred névadójának, vitéz Vattay Antal (1891-1966) altábornagynak az unokája, Vattay Antal is, aki három nagy értékű festményt ajándékozott a területvédelmi ezrednek a családi hagyatékból.
Ugyanitt került sor Szemán Sándor, Nyíregyháza címzetes jegyzőjének csatlakozására az önkétes tartalékos rendszerhez.
Az épület felújításának első üteme befejeződött, de a közeljövőben folytatódik a laktanya fejlesztése.
A nyíregyházi közgyűlés által május végén elfogadott előterjesztés szerint a korábbi Benczúr Gyula Általános Iskola nyolcezer négyzetméteres épületét 358 millió forintért vásárolta meg a Honvédelmi Minisztérium (HM) az önkormányzattól. Az ingatlant a magyar állam képviseletében vette meg a minisztérium, így az az állam tulajdonába, de a HM kezelésébe kerül.
A területvédelmi központban elsősorban adminisztratív munka zajlik, az ezredparancsnokság a katonai feladatok mellett toborzási és hadkiegészítési, felkészítési és képzési teendőket lát majd el, emellett lehetőséget biztosít a honvédelmi nevelésben sportesemények és kulturális programok szervezésére is.
A területvédelmi ezredet és a megyei zászlóaljat tekintve a nyíregyházi ezredparancsnokságon mintegy 140 aktív és szerződéses katona fog szolgálatot teljesíteni.