Újbuda Önkormányzata ez évben is megrendezte nagy sikerű nyári napközis táborát a Kamaraerdei Ifjúsági Parkban. Július 13-án dr. Simicskó István honvédelmi miniszter meglátogatta az itt táborozó ötszáz fiatalt, és ajándékokkal is kedveskedett nekik. A tárcavezető a tábor kapcsán szólt arról is, hogy az idei Erzsébet-programban több mint kilencvenezer gyermek vesz részt táborozáson. Simicskó István a táborozókkal közösen hadisírgondozáson is részt vett.
„Az Erzsébet-táborok a hagyományőrzésről, a sportról, a kultúra megőrzéséről és értékeink megismeréséről szólnak” – mondta érdeklődésünkre dr. Simicskó István. Hozzátette: az idei programot gazdagítja, hogy a fiatalok közül néhányan rendbe teszik a hősi halottak sírját a Farkasréti temetőben. „A gyermekeknek átadjuk azt az örökséget, amelyet hőseink sírjának és emlékének ápolása jelent. Ma néhányukkal kimegyünk a Farkasréti temetőbe, és a II. világháborúban elesett katonáink síremlékét fogjuk letakarítani. Nagyon fontos, hogy a fiataloknak megmutassuk, mit köszönhetünk őseinknek” – hangsúlyozta a honvédelmi miniszter.
Miután dr. Simicskó István a fiatalokkal együtt megebédelt, átadta az ajándékokat. A dobozokból előkerülő kosárlabdákat, focilabdákat a gyerekek nagy örömmel vették kézbe.
A tárcavezető a táborban tett látogatása után néhány önként jelentkező gyerekkel összesen 12, a második világháborúban elesett magyar katona sírját tette rendbe a Farkasréti temetőben. Simicskó István a honvedelem.hu-nak elmondta: a fiataloknak is át kell adni a hősökről való megemlékezés fontosságát. „Az mindig kifejezi az emberi értékeinket, hogyan tudunk megemlékezni a hőseinkről, szeretteinkről” – hangsúlyozta.
A honvédelmi miniszter kiemelt feladatnak nevezte a hadisírgondozást, hozzátéve, hogy még gyorsabban és még hatékonyabban szeretnék végezni az ezzel kapcsolatos munkát. „Összesen kilenc országgal van hadisír-gondozási megállapodása a Honvédelmi Minisztériumnak, hiszen több magyar katona hunyt el a határokon túl, mint Magyarországon. A környező országok közül Szlovákiával még nincs ilyen megállapodás, de hamarosan elkezdődhetnek az ezzel kapcsolatos tárgyalások” – jegyezte meg a tárcavezető.
Horváth Lajos, a HM Háborús Kegyeleti Igazgatóság igazgatója szerint a második világháború minden európai frontján harcoltak magyar katonák, így közülük többen nyugszanak külföldi temetőkben, mint itthon. A legtöbben Oroszországban, de nagyon sokan a mai Ukrajna területén vannak eltemetve.