Markusovszky Lajos orvosra, egyetemi tanárra, akadémikusra, a magyar orvostudomány újjászervezőjére emlékeztek születésének 200. évfordulója alkalmából vasárnap a Vas megyei Vasegerszegen.
Az ünnepségen Hende Csaba honvédelmi miniszter úgy fogalmazott: "Markusovszky Lajos a magyar honvéd egészségügy atyja", aki 1848-49-ben Görgey Artúr honvédseregének törzsorvosa, majd később a hadvezér kezelőorvosa volt - Görgey sebét ő látta el miután a tábornokot fejlövés érte -, így személyesen rajta is múlt a dicsőséges tavaszi hadjárat sikere.
Hangsúlyozta: magas színvonalú honvéd egészségügy nélkül a modern hadviselés, a korszerű haderőszervezés ma már elképzelhetetlen, az pedig, hogy a magyar katonaorvosok és egészségügyi személyzet nemzetközileg is elismert, Markusovszky Lajosnak és az ő későbbi tanítványainak is köszönhető.
A miniszter szólt arról is, hogy a Honvéd Kórház jelenleg nemcsak az ország egyik legjobban felszerelt és legjobban vezetett kórháza, de háromezres alkalmazotti létszámával az egyik legnépesebb katonai alakulata is.
Hende Csaba kitért arra, hogy Vas megye ezer szállal kötődik a Markusovszky családhoz, amelynek kastélya és családi sírboltja is Vasegerszegen található és ahol Markusovszky Lajos is nyugszik. Szombathelyen az egykori katonaorvos és tudós nevét viseli a megye legnagyobb kórháza, így bizonyára nincs olyan ember Vas megyében, aki Markusovszky Lajosnak legalább a nevét ne ismerné - jegyezte meg.
Hende Csaba elmondta, hogy a kiegyezés után Markusovszky Lajos a Vallás- és Közoktatási Minisztériumban viselt hivatalt, 1857-ben ő alapította meg az Orvosi Hetilapot, nevéhez fűződik az orvosképzés korszerűsítése és az orvostovábbképzés elindítása is.
Ágh Péter (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében úgy fogalmazott: Markusovszky Lajos szellemi hagyatéka és életpéldája erőt adhat mindazoknak, akik napjainkban az egészségügy fejlesztéséért dolgoznak. Szerinte magukért beszélnek azok a fejlesztések, amelyek az utóbbi években Vas megyében megvalósultak. Ide tartozik a Markusovszky Kórház belgyógyászati tömbjének hatmilliárd forint értékű korszerűsítése, a kőszegi egészségház és a celldömölki szakorvosi rendelő megépítése is.
A Markusovszky-megemlékezésen részt vettek szülőfaluja, a szlovákiai Csorba képviselői is. Michal Sikora, Csorba polgármestere elmondta: büszkék arra, hogy falujuk szülötte olyan történelmi személyiség, akit elismer a nemzetközi orvostudomány is, és aki kapocs lehet a két ország lakói, Markusovszky Lajos tisztelői között. Szólt arról is, hogy terveik szerint közös megemlékezést, utat szerveznek a horvátországi Opatijába, Markusovszky Lajos halálának színhelyére, ahol egy három nyelven íródott emléktáblát kívánnak elhelyezni.
A megemlékezés a vasegerszegi temetőben zárult, ahol megkoszorúzták Markusovszky Lajos síremlékét.