Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter az Orbán Viktor miniszterelnök által vezetett magyar delegáció tagjaként részt vett és partnereivel tárgyalt július 8-9-én Varsóban a NATO csúcstalálkozón.
A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint a NATO stratégiai szintű kihívásokkal néz szembe, ráadásul egyszerre több irányból. A Szövetségnek mind a déli, mind a keleti irányból érkező kihívásokra egyformán reagálnia kell. A honvédelmi miniszter elmondta, hogy Magyarország sikeresen kiveszi részét a NATO elrettentési és védelmi képességeinek megerősítéséből, a közös szövetségi feladatokból. Hazánk védelmi költségvetésének növelése is ezt a célt szolgálja. A V4-országok 2017-től közösen járulnak hozzá a Baltikum biztonságához, melynek keretében hazánk egy századot telepít a jövő év harmadik negyedévében a térségbe.
Dr. Simicskó István elmondta: megvitatták, miként nyújthat a Szövetség nagyobb támogatást a déli irányból érkező kihívások kezeléséhez. Ez minden szövetséges közvetlen érdeke, hiszen ezáltal a tömeges bevándorlás mértéke is csökkenthető. Magyarország fontosnak tartja, hogy Montenegró meghívásával ne záruljon be a NATO "nyitott ajtaja". A résztvevő felek egyetértettek abban, hogy a NATO biztonságát tovább erősítő, védelmi jellegű intézkedések mellett nélkülözhetetlen a politikai dialógusra való törekvés Moszkvával. A honvédelmi miniszter elmondta: támogatjuk Ukrajna szuverenitását és területi integritását.
A NATO és a tagállamok gyakorlati (védelmi, katonai) téren is jelentős támogatást nyújtanak az ukrán biztonsági és védelmi szektor reformjához. Számos szövetséges - köztük hazánk is - aktív szerepet vállal az Iszlám Állam terroristái elleni harcban a nemzetközi terrorellenes koalíció tagjaként. Irak és Szíria stabilizálása kulcsfontosságú az egész Európát érintő terrorista-fenyegetettség csökkentése érdekében. Megállapodás született arról, hogy a biztonsági képességeket erősítő kapacitás-fejlesztési programokat végrehajtsák. (pl. Jordániával, Irakkal).
A miniszter hangsúlyozta, hogy támogatta azt a javaslatot, hogy a Szövetség járuljon hozzá a Földközi-tenger térségében is az illegális migráció csökkentéséhez és Líbia stabilitásának erősítéséhez. Elvi döntést hoztak az EU Sophia műveletének nyújtott támogatásról. A NATO tagállamai készen állnak arra, hogy a líbiai kormány kérésére segítsék a líbiai parti őrség és haditengerészet képességeinek fejlesztését, valamint a líbiai fegyverembargóra vonatkozó ENSZ BT-határozat végrehajtását.
A tárgyaló partnerek egyetértettek abban, hogy az elért eredmények megőrzése és a biztonsági helyzet javítása érdekében még sok a tennivaló.
A szövetségesek elkötelezettek az afganisztáni stabilizáció iránt, hiszen mindannyiunk érdeke a terrorizmus felszámolása, a térségből kiinduló migráció csökkentése és egy biztonságos, fenntartható fejlődésre képes ország jelenléte a régióban.
Elismerjük az afgán biztonsági erők erőfeszítéseit, a biztonság szavatolásában játszott vezető szerepüket, de még szükség van a NATO támogatására. Egy hatékony és cselekvőképes biztonsági erő mindannyiunk érdeke. Ezért döntöttünk a Resolute Support képzési misszió folytatásáról és az afgán biztonsági erők fenntartásához nyújtott pénzügyi támogatás 2020-ig való fenntartásáról - közölte Dr. Simicskó István.
A honvédelmi tárca vezetője bejelentette, hogy 2017-ben is folytatjuk részvételünket a NATO ezen műveletében, tobb mint 100 katonával.