A keleti, déli válságok és a migráció kérdése is szerepelt az EU vezérkari főnökök ülésén. A decemberi állam és kormányfői szintű Európai Tanács ülés és védelmi miniszteri ülés előkészítésének szellemében, 2015 október 28-29-én, szerdán és csütörtökön került sor Brüsszelben az Európai Unió vezérkari főnöki szintű Katonai Bizottság ülésére.
A delegációt Dr. Benkő Tibor vezérezredes vezette, amelynek tagjai Domján László vezérőrnagy az MH Katonai Képviselő Hivatal vezetője és a hivatal szakértői voltak. A bizottság napirendje harmonizált a miniszteri ülés programjával.
A kétnapos ülés fő témái az EU katonai szerepvállalásának jelenét és jövőjét meghatározó aktuális kérdések köré csoportosultak. Ennek megfelelően kiemelt témaként szerepelt az EU jövőbeni helyét és szerepét definiálni hivatott Globális Kül- és Biztonságpolitikai Stratégia kidolgozása. A Stratégia mintegy 5-6 éves kitekintéssel, keretdokumentumként kívánja definiálni azokat a fő folyamatokat, kihívásokat, amelyek alapján az egyes szakterületek azonosíthatják saját teendőiket. A kidolgozás alatt álló EU stratégia NATO dokumentumokkal való szinkronizálásának ötlete magyar részről hangzott el, melyhez a tagállamok hozzászólói is támogatólag csatlakoztak.
Az ülés programjában kiemelt figyelmet fordított a Bizottság az Európa déli és keleti határain található válságövezetekre. Megtárgyalta a Földközi-tengeren az Észak-Afrikából – zömmel Líbiából – Európába tartó menekülthullám, illegális embercsempészet megfékezésére létrehozott katonai művelet (EUNAVFOR MED/OP SOPHIA) katonai szakmai kérdéseit, valamint a hasonló tengeri művelet - az EUNAVFOR ATALANTA – hasznosítható tapasztalatait.
A napirend vitája során magyar kezdeményezésre foglalkoztak a Nyugat-balkánon tapasztalható migrációs válság hatásával is. Meghívott vendégként tartott átfogó tájékoztatót Viktor Mushenko vezérezredes, ukrán vezérkari főnök az Ukrajnában kialakult válságról, melyet az új típusú fenyegetés (hibrid hadviselés) szempontjából elemzett.
Az ülés margóján az ukrán vezérkar főnök jelenlétében a V4 országok vezérkar főnökei érvényesítették az ukrán szándéknyilatkozatot a 2016 első félévi V4 EU Harccsoporthoz történő csatlakozásról.
A vezérkari főnökök átfogó tájékoztatást kaptak az afrikai kiképző missziók (EUTM Mali, EUTM Szomália, EUMAM RCA) aktuális helyzetéről. A misszió vezetői az Európai Unió válságkezelési koncepció keretében kimunkált képzési és felszerelési elvet követik, melybe bevonásra kerülnek a partnerországok is. A kiképző és tanácsadó missziók elsődleges tapasztalata, hogy a nehezen elért katonai eredményeket tartósan csak hosszú távú jelenléttel és tanácsadói segítségnyújtással lehet fenntartani.
Az ülésen kiemelt jelentőséggel szerepelt az EU-NATO együttműködés kereteinek vizsgálata. A téma aktualitását a keleti és déli fenyegetés, az ukrán helyzet esetében kialakult hibrid hadviselés és a NATO reform adta. A napirend összefoglalásaként a tagállamok és szervezetek egyetértettek az együttműködési szint emelésének szükségességében.
A találkozó során a honvédelmi miniszter nevében Dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke „Szövetségért Érdemjel”-et adott át a Magyar Honvédség érdekében végzett munkája elismeréseként Patrick de Rousiers vezérezredesnek, az EU Katonai Bizottság leköszönő elnökének.
A Katonai Bizottság elnöke mandátumának zárásaként tapasztalatairól a tagállamok vezérkar főnökeivel egyetértésben javaslatot fogalmazott meg az EU főképviselője részére. Az ülés zárásaként történt meg az EU Katonai Bizottsága elnöki beosztásának átadása, melyet 2012 novemberétől a francia Patrick de Rousiers vezérezredes töltött be. Követője Mikhail Kostarakos vezérezredes, aki 2011. november és 2015 szeptembere között görög vezérkarfőnöki beosztásban szolgált.