A zene, a tánc és az ének út az emberi lélekhez - jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Honvéd Együttes fennállásának 70. évfordulója alkalmából rendezett gálaesten szeptember 29-én, vasárnap, a budapesti Erkel Színházban.

Fotó: Rácz Tünde

A zsúfolásig megtelt színházteremben Benkő Tibor úgy fogalmazott: ugyan az elmúlt 70 esztendőben sok viszontagságon ment keresztül az együttes, mégis képes volt tovább vinni azokat az értékeket, erényeket, amelyeket elődeik ország és világ előtt bemutattak, ezáltal öregbítve hazánk hírnevét. Ezeket az értékeket óvni és fejleszteni kell, hiszen a magyar népnek, a magyar katonáknak szüksége van kultúrára. Kodály Zoltán szavait idézve a tárcavezetőhangsúlyozta: akiben van tehetség, köteles azt kiművelni a legfelsőbb fokig, hogy átadva embertársainak, minél jobban hasznára lehessen hazájának.

Ünnepi gondolatait követően Benkő Tibor a honvédelem ügyének művészeti eszközökkel történő támogatása, valamint a Magyar Honvédség népszerűsítése érdekében végzett tevékenysége elismeréséül emléktárgyat és oklevet adott át Zsuráfszky Zoltának, a Honvéd Együttes ügyvezető igazgatójának.

Fotó: Rácz Tünde

„Nem kell múzeumba mennünk, ha találkozni akarunk hagyományainkkal, hiszen a hagyományokat őrzik, a hagyományokat hozzák, a hagyományok szembejönnek velünk, főleg akkor, ha vannak olyan csapatok, mint a 70 éves Honvéd Együttes, amelyrőltudjuk, hogy világszínvonalat, eredetiséget és egyedülállóságot jelent a neve – hangsúlyozta Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára, aki bejelentette: a magyar kormány döntése értelmében hamarosan megkezdődhetnek a Honvéd Együttes új székházának tervezési munkálatai.

Ezt követően Zsuráfszky Zoltán, a Honvéd Együttes ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra a felelősségteljes és professzionális munkára, amelyet a társulat a Kárpát-medencei magyar néptánckincs megismertetéséért és népszerűsítéséért végez immár évtizedek óta szerte a világon.

Fotó: Rácz Tünde

A gálaest első részében a közönség Novák Péter rendezésében láthatott látványos összeállítást a korábbi évtizedek tematikájából válogatva, majd a második részben a nézők Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus rendezésében, az együttes jelenlegi művészeinek tolmácsolásában a táncegyüttes fergeteges tánctudását, a folklór zenekar virtuozitását, és a férfikar elementáris hangzásvilágát tekinthettékés hallgathatták meg.