A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatóinak felkészültnek kell lenniük a maguk szakterületén, de az is fontos, hogy a rendszerben is tudjanak gondolkodni, ismerjék a közszolgálat teljes képét - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter az NKE tanévnyitó ünnepségén Budapesten, az Orczy-parkban.

A honvédelmi tárcavezető elmondta: az egyetem előtt álló év legfontosabb fejleménye a nemzetközi kar létrehozása, amellyel a diplomataképzés is megjelenik az intézmény keretein belül, s ezzel teljessé válik a közszolgálat területének lefedése. Emellett folytatják a Ludovika Campus fejlesztését is, tervük, hogy a jövőben a honvédtisztképzés is visszakerülhessen az ősi alma materbe.

Fotó: Kovács Attila/MTIA Nemzeti Közszolgálati Egyetem küldetése, hogy a haza és a nemzet szolgálatára készítse fel a hallgatókat - emelte ki a miniszter, aki az elsőéveseknek azt mondta: a magyar állam olyan munkára hívja őket, amely a nemzet iránti elkötelezettséget és hűséget, becsületet és tisztességet, bátorságot és kitartást, nagyfokú szakértelmet és folyamatosan bővítendő tudást követel meg.

Megjegyezte: egy rendszer nem annyira erős, mint az egyes részek külön-külön, hanem amennyire az egyes részek együtt tudnak dolgozni. Amikor egyszerre kell mozdulni, mindenkinek tudnia kell a helyét és szerepét abban a rendszerben, amit közszolgálatnak nevezünk. Egy állam csak akkor lehet erős, ha az egyes területek jól értik egymás munkáját és jól tudnak együttműködni - fejtette ki.

Fotó: Kovács Attila/MTIMinden problémát egyben kell tudni szemlélni - mondta Hende Csaba, kiemelve: az ukrán válság is egyszerre vet fel többek között nemzetközi jogi, gazdasági, biztonsági, etnikai, kulturális, emberi jogi kérdéseket. Nem adhatunk helyes és hosszú távon érvényes válaszokat a kihívásokra, csak akkor, ha mindegyikre igyekszünk megtalálni a választ. Hende Csaba kiemelte: abban vagyunk érdekeltek, hogy a helyzetet ne szankciókkal, hanem érdemi tárgyalásokkal rendezzük. "Ne csak fegyverszünet, hanem béke köttessék" - szögezte le a miniszter.

Mint mondta: az ukrán válság felértékelte a NATO-t, minden országban a védelmi szektort, a szövetségen belül Közép-Európát. Az események is igazolják szerinte, hogy Magyarország biztonságát csak a NATO-n belül lehet garantálni. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a szövetség mi vagyunk: mindenkinek hozzá kell tennie erőit a közös erőfeszítésekhez - hangoztatta Hende Csaba, jelezve: ezért szövetségeseihez hasonlóan Magyarország is növelni fogja a védelmi kiadásokat, modernizálják a Magyar Honvédséget, az erre évek óta készen álló tervek megvalósítását felgyorsítják.

Fotó: Kovács Attila/MTIHozzátette: mindehhez fontos a nyilvánosság tájékoztatása és megnyerése is. Fontos, hogy amikor fejlesztésekről beszélnek, ne csak a tüzérségről, harckocsikról, helikopterekről essen szó, hanem a honvédelem rendszerének egészéről, küldetéséről, céljairól.

A miniszter szerint az ukrán válság nyomán "új időszámítás kezdődött". A múlt héten Walesben tartott NATO-csúcson történelmi döntések születtek, amelyek teljes mértékben garantálják Magyarország biztonságát - emelte ki Hende Csaba. Hozzátette: a NATO egy áthatolhatatlan védelmi falat emel a szövetség keleti határán, mindenki számára nyilvánvalóvá teszik, hogy Közép-Európa biztonságos hely.

Fotó: Kovács Attila/MTIPatyi András, az egyetem rektora a hallgatóknak azt mondta: életpályájuk alapvető záloga lesz az állam ügyei jó intézésének. Köszöntőjében kiemelte, ahogy Démokritosz ókori filozófus is vallotta: "az államügyeket kell legfontosabbnak tartani minden egyéb között, hogy jól intéztessenek ( ). Hiszen a jól kormányzott állam a legnagyobb mentsvár, s ebben minden benne van: ha ez egészséges, akkor minden egészséges - ha viszont ez tönkremegy, minden tönkremegy."

Ebben a tanévben mintegy 7 ezer hallgató tanul az egyetemen, több mint 2200-an elsőévesként. A tanévnyitó ünnepségen az elsőéves hallgatók esküt tettek. Több elismerést is átadtak. Simonné Berta Krisztina, a Belügyminisztérium európai és nemzetközi helyettes államtitkára az NKE Gyűrűje kitüntetést vehette át, míg Gazdag Ferenc, az egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának Nemzetközi- és Biztonsági Tanulmányok Intézet vezetője Egyetemért Emlékérem elismerésben részesült.

Fotó: Kovács Attila/MTIAz ünnepségen mások mellett részt vett Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar Főnöke, Danku Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, Csóti András, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka, valamint Kónya István, a Kúria elnökhelyettese.