Katonai tiszteletadással kísérték utolsó útjára a gyömrői temetőben július 23-án, szombaton Rózsa János Nándor posztumusz tűzszerész hadnagyot, aki szolgálatteljesítés közben vesztette életét a Hortobágyon. A búcsúztatáson több százan rótták le kegyeletüket.
A gyászszertartás a honvédelmi miniszter határozatának felolvasásával kezdődött. Dr. Simicskó István Magyarország és állampolgárai biztonsága érdekében végzett önfeláldozó szolgálatáért, példamutató, bátor és hősies helytállásáért Rózsa János Nándor főtörzsőrmestert hősi halottá nyilvánította, és kinevezte posztumusz hadnaggyá. Ezzel egyidejűleg a miniszter Rózsa János Nándor posztumusz hadnagy számára a Hazáért Érdemjelet adományozta.
A Hortobágyon hősi halált halt katonát Csurgó Attila ezredes búcsúztatta. „Nehéz most itt állnunk, mert szavakba nem tudjuk önteni azt a fájdalmat, amit katonatársunk elvesztése miatt érzünk. Nándi ott volt a mindennapjainkban, pótolhatatlan munkája, kitartása, szorgalma és tudása előtt fejet hajtunk. Emléke segít majd a holnap folytatásához” – mondta az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka, aki felidézte a néhai bajtárs életének fontosabb állomásait is.
Rózsa János Nándor főtörzsőrmester 1981-ben született Budapesten. A Povolny Ferenc Szakképző Intézetben szerzett szakmai végzettséget, 2003-ban tett érettségi vizsgát. 2004-ben, az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola elvégzésével lett hivatásos katona. Altiszti pályafutását az MH 5. Bocskai István Könnyű Lövészdandárnál kezdte, ahol a törzsőrmesteri rendfokozat eléréséig szolgált. Az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredhez 2007-ben került, speciális tűzszerész-búvár beosztásba. 2014-ben szerezte meg a II. osztályú tűzszerész és a II. osztályú búvár fokozatot. Elhivatott, a szakmájában is elismert tűzszerész volt, munkáját pontosság és megbízhatóság jellemezte. Barátai és katonatársai mindig számíthattak rá. Elöljárói kiemelkedő munkájáért hat alkalommal részesítették elismerésben.
„Búcsúzom a jelenlévők és mindazok nevében, akik ma is szolgálatot teljesítenek itthon és külföldön. Búcsúzom a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség és az ezred teljes személyi állománya nevében. Hadnagy úr! Köszönjük a szolgálatot! Emléked megőrizzük, nyugodj békében!” – zárta gyászbeszédét Csurgó Attila ezredes.
A végső tiszteletadáson a családtagok, rokonok, ismerősök és közeli bajtársak mellett részt vett dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök, dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes, Varga János vezérőrnagy, Honvéd Vezérkar főnök koordinációs helyettes, Huszár János vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott parancsnoka, Szegő László dandártábornok, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője, dr. Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Firicz László védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Simon Attila ezredes, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, dr. Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára, Szűcs Lajos, a térség országgyűlési képviselője, valamint Gyenes Levente, Gyömrő volt polgármestere. A szertartáson a Magyar Honvédség valamennyi alakulata, a tűzoltóság, a rendőrség és a katasztrófavédelem is képviseltette magát. Fejet hajtott egykori bajtársa sírja előtt Tóth Péter főtörzsőrmester, a hortobágyi tragédia sérültje is.
A város nevében Gyenes Levente, Gyömrő volt polgármestere búcsúztatta a hősi halált halt tűzszerészt. „Katona volt. Szolgálta hazáját, nemzetét, bennünket. Esküt tett erre a szolgálatra, és esküjének maradéktalanul eleget tett. Élete árán is szolgált. Ennél többet, ennél magasztosabbat nincs, ki leírhatna, elmondhatna. Rózsa Nándor esküt tett a mi szolgálatunkra. Gyömrő ezt egy fogadalommal viszonozza. Fogadjuk, hogy tisztelni és ápolni fogjuk emlékét, családjára pedig sajátunkként vigyázunk tovább” – mondta Gyenes Levente.
A hősi halott tűzszerész lelki üdvéért a sírnál Kótai Róbert százados imádkozott. A katolikus tábori lelkész beszédében egy személyes emléket elevenített fel: „A napokban a kezembe akadt egy kis notesz. Ennek a hétköznapi holminak jövőt formáló üzenete lett számomra. Az első oldalon egy idézet szerepelt, az egykori Osztrák−Magyar Monarchia Tengerészeti Akadémia jelmondata: »A kötelesség előbbre való, mint az élet.« Az a kis notesz Nándié volt, ő írta bele az idézetet. Egy mondat így kel életre, egy mondat így teremti meg a hőst. Hadnagy úr, megköszönöm neked ezt a mondatot, melynek értékére te világítottál rá. E mondatra tőled kapott örökségként tekintünk, mely egy hősi élet bizonyítéka lett, s mely kötelez bennünket” – emlékezett imája előtt a tábori lelkész.
Rózsa János Nándor posztumusz hadnagy 35 évet élt.