Beszámoló és tisztújító küldöttgyűlést tartott a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) július 15-én, szerdán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Dísztermében. Az eseményen részt vett Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi államtitkára.
Az államtitkár beszédében megköszönte azt a munkát és együttműködést, melyet a BEOSZ a tárca és a Magyar Honvédség érdekében az elmúlt időszakban végzett, valamint köszöntötte a szövetséget fennállásának harmincadik évfordulója alkalmából. „A harminc év az kötelez: megkerülhetetlen ez a szervezet azért is, mert nagyon széles körét lefogja azoknak a nyugállományú honvédségi és más fegyveres testületektől kikerülő kollégáknak, akik aktív szolgálatuk alatt – és még utána is – sokat tettek, tesznek annak érdekében, hogy a közszolgálat, a haza védelme és a honvédelem ügye népszerűsítésre kerüljön”.
Szabó István kitért a Magyar Honvédség koronavírus-járvány alatti feladatvállalására is. A tárca honvédelmi államtitkára ezzel kapcsolatban elmondta: „az elmúlt néhány hónap megmutatta, hogy a magyar lakosság többsége megértette és értékelte azt a helytállást és feladatvégrehajtást, melyet a katonáink a vírus elleni védekezés során végeztek”. Az érezhetően növekvő társadalmi elfogadottság egyik fontos eleme az államtitkár szerint az, hogy a katonák eredményesen látták el szolgálatukat, valamint a Magyar Honvédséggel és a Honvédelmi Minisztériummal szorosan együttműködő társadalmi szervezetek – közöttük a BEOSZ – azon dolgoznak, hogy minél több emberhez jusson el a honvédelem ügye. Az államtitkár hozzátette, hogy a szövetségnek fontos szerepe van a katonai pálya iránt érdeklődő emberek figyelmének felkeltésében is. „Ahhoz, hogy megnyerjük a fiatalokat erre a pályára, egy olyan perspektívát kell nyújtanunk, ahol azt látják, hogy egy bizonyos életszakaszon túl is milyen nagy elismerésben, megbecsülésben fognak részesülni”.
Hazuga Károly nyugállományú altábornagy, a BEOSZ elnöke a küldöttgyűlés résztvevőinek elmondta: a szövetség harmincéves történetében még nem fordult elő, hogy az éves beszámoló, értékelő, feladatmeghatározó, programismertető rendezvényüket a megszokottól eltérő időpontban tartsák meg, azonban a koronavírus-járvány ezt korábban nem tette lehetővé. Hazuga Károly kiemelte: találkozásuk fontosságát jelzi, hogy a tagszervezetek küldöttei szép számban képviseltetik magukat a rendezvényen, ahol értékelik az elnökség elmúlt négyéves munkáját, valamint tisztségviselőket választanak a következő időszakra. A nyugállományú altábornagy a szövetség elnökségének elmúlt négyéves tevékenységével kapcsolatban hangsúlyozta: „kiemelt feladatunknak tekintettük a működő katonai szervezetekkel való kapcsolatok bővítését és a helyi önkormányzatokkal, civil szervezetekkel történő közös programok szervezését, illetve a helyi közösségek munkájába történő bekapcsolódást, együttműködést”. Az elnök hozzátette: a szövetség számára fontos tényező a tagszervezetek számának bővítése is, ezért ciklusukban – a mai tagfelvételekkel együtt – hat szervezettel bővültek. A küldöttgyűlésen csatlakozó szervezetek: Magyar Katonai Logisztikai Egyesület, Honvéd Nyugdíjas Klub Pápa, Tatai Tömegsport és Tájfutó Honvéd Sportegyesület.
A szövetség elnökének beszéde után Vilner Péter nyugállományú ezredes, a BEOSZ alelnöke ismertette a küldöttekkel a gyűlés napirendi pontjait, majd felszólította a bizottságok és testületek elnökeit a beszámolók megtartására. Az alelnök külön köszöntötte az eseményen részt vevő Szűcs Lóránd dandártábornokot, a Honvédelmi Minisztérium Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának főosztályvezetőjét és a Magyar Honvédség parancsnoka képviseletében jelen lévő Kozmér István ezredest, valamint Bíró István ezredest, a tárca humánpolitikáért felelős helyettes államtitkári titkárságának titkárságvezetőjét és Czövek Jánost, a Honvédszakszervezet elnökét.
A szervezet pénzügyeiről szóló beszámoló után a küldöttek a Felügyelő Bizottság, a Tanácsadó Testület, valamint a Bajtársainkért Alapítvány tájékoztatóját is végigkövették, majd határozathozatalukban elfogadták azok számadásait. A gyűlésen az elnökség a következő négy év tevékenységének irányelveit, illetve rendezvénytervét is megvitatta és elfogadta. A küldöttgyűlés tisztújításán a küldöttek további négy évre szavaztak bizalmat Hazuga Károly nyugállományú altábornagynak, elnöknek és a BEOSZ alelnökeinek: Esküdt Lajos nyugállományú ezredesnek, Kopasz Jenő nyugállományú dandártábornoknak, Vilner Péter nyugállományú ezredesnek és Sztanó Zsuzsa nyugállományú őrnagynak.
A küldöttgyűlés a régióvezetők és a tagszervezetek vezetőinek megválasztásával és a Szózattal zárult.