A legnagyobb érték és mindennek alapja a béke és a biztonság – hangsúlyozta Benkő Tibor honvédelmi miniszter Békéscsabán, a Békés Megyei Védelmi Bizottság és a Békés Megyei Államigazgatási Kollégium együttes ülésén elhangzott előadásában, október 31-én, csütörtökön.
„Önökkel közösen szeretnénk végrehajtani a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programot, hiszen ez nemcsak a honvédelmi tárca feladata” – emlékeztetett az együttműködés fontosságára a miniszter. Mint mondta: a program célja, hogy a térség meghatározó erejét jelentse Magyarország. Ennek egyik fontos lépése, hogy – mint azt a NATO védelmi minisztereinek októberi, brüsszeli tanácskozásán bejelentették – hazánk Horvátországgal közösen megkezdi egy közép-európai, hadosztály szintű vezetési elem felállítását. Ez egy hiánypótló képességet jelent majd a NATO-n belül – tette hozzá Benkő Tibor.
A miniszter kiemelte: nem csupán megvásároljuk a haditechnikai eszközöket. „Először a katona mondja meg, mire van szüksége, hogy azokat a kihívásokat, feladatokat kezelni tudja, amellyel szembe kell néznie. Amikor megmondja, milyen képességekre van szükség, utána kezdődik a piackutatás, amelynek eredményeként megtaláljuk a három-négy megfelelő eszközt. Ezután kezdődhetnek meg a tárgyalások, amelyek során az egyik legfontosabb szempont, hogy az ország gazdasági érdeke, foglalkoztatáspolitikája mit kíván” – fogalmazott. Benkő Tibor rámutatott: a Kiskunfélegyházán készült lőfegyverekből már körülbelül 10 ezer darabot kapott meg a Magyar Honvédség állománya.
A miniszter kiemelt fontosságúnak tartotta a hazafias honvédelmi nevelés kérdését. Mint rámutatott, meg lehet fogni az okostelefonokkal kelő és fekvő fiatalokat, ők is megszólíthatók és bevonhatók a nevelési rendszerbe. Ebben fontos szerepet töltenek be a Honvédelmi Sportszövetség foglalkozásai, a katonás napirend szerint működő, nagyon népszerű honvédelmi táborok, a Kadétprogram, a különböző közép- és felsőoktatási ösztöndíjak, illetve természetesen a honvédelmi középiskolák és kollégiumok. Ezekből a minisztérium terve szerint a jelenleg is működő debreceni mellett további hét jöhet majd létre az országban.
Az előadást követő sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva Benkő Tibor elmondta: a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program végrehajtása során nagyon számít Békés megyére, amely katona-utánpótlás terén régóta a Magyar Honvédség iránt elhivatott, elkötelezett régiónak számít. Mint jelezte, ha a megye és Békéscsaba készen áll, egy honvéd középiskola és kollégium is működhetne a városban. Emellett kiemelte az önkéntes műveleti és területvédelmi tartalékos rendszer továbbfejlesztésének fontosságát, illetve a Gyulára tervezett Airbus helikopter-alkatrészgyárat, amelynek építése várhatóan 2020-ban kezdődik meg.
Ezzel kapcsolatban dr. Takács Árpád, a Békés Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja kiemelte: október 24-én a kormány az Airbus-gyár építésével kapcsolatos hatósági ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánította.