Befejezte a Pesti úti Idősek Otthona fertőtlenítését az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj Biológiai Mentesítő Csoportja április 17-én, pénteken. A feladat zárómozzanatát Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka és Sándor Zsolt vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnökének műveleti helyettese is megtekintette.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működő otthonban nagyszámú koronavírus-fertőzöttet találtak, akiket kórházba szállítottak. Az országos tisztifőorvos április 12-ére, vasárnapra teljes fertőtlenítést rendelt el az intézményben. A feladatot a székesfehérvári székhelyű vegyivédelmi zászlóalj speciális képességekkel rendelkező katonái hajtották végre.

Fotó: HM

„Úgy gondolom minden tiszteletet megérdemelnek ezek a katonák, akik napi 10-12 órában, vegyivédelmi ruhába öltözve hajtották végre ezt a feladatot” – fogalmazott kérdésünkre Sándor Zsolt vezérőrnagy. Emlékeztetett: a hat nap alatt a zászlóalj katonái több mint 82 ezer négyzetméter belterületet, valamint közel 72 ezer négyzetméter külterületet mentesítettek, és ennek során 1800 liter vegyivédelmi mentesítőanyagot használtak fel.

Fotó: HM

Az idősek otthonában végzett munkával kapcsolatban a zászlóalj parancsnoka, Miklovich János ezredes elmondta: ilyen feladatot vegyivédelmi katona a közelmúltban nem hajtott végre, ennek ellenére – háromféle mentesítőanyag használatával – sikerült elvégezni a teljes külső és belső fertőtlenítést. „A külső területek és a hidegburkolatú csempék, járólappal ellátott területek fertőtlenítésére klórbázisú mentesítőanyagot, a lakószobákban és a meleg burkolatú helyiségekben alkoholbázisú anyagot használtunk, illetve a nagy légköbméretű helyiségekben – aulák, étkezdék – olyan vízbázisú fertőtlenítő anyagot alkalmaztunk, amelyet robbanómotoros ködképző eszközzel juttattunk célba. Az eljárás után az itt lakók már biztonságban érezhetik magukat a vírussal szemben” – fogalmazott a parancsnok.

A székesfehérvári zászlóalj alaprendeltetéséből adódóan részt vesz a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerben, emellett hazai és külföldi gyakorlatokon képezi magát, illetve bizonyítja magas szakmai felkészültségét. Az éles helyzetekben történő munka sem új az alakulat katonái számára, hiszen például a tíz évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa idején is bevetették őket.