Most is bátornak kell lenni, ahogy az 1956-os forradalom idején, hiszen a szabadságnak ára van – mondta dr. Simicskó István október 20-án, csütörtökön a debreceni Déri Múzeumban tartott kiállításmegnyitón.

A honvédelmi miniszter a múzeumi rendezvény előtt részt vett a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégiumban tartott emléktábla-avatáson. A debreceni katonai vívómesterek és katonavívók emléktáblájának avatási ünnepségén elmondott beszédében hangsúlyozta: a vívás önmagában nagy erőt jelent a magyar sportban. Az emléktábla méltó helyére került, hiszen Debrecen mindig híres volt a katonai és a vívással kapcsolatos hagyományairól – tette hozzá.

Fotó: Dévényi Veronika

Az intézményt méltatva megjegyezte, kiváló képzésben részesülhetnek az oda jelentkezők. „Az iskolaalapítás mindig a jövőről szól, a nevelésről szól, a tudás átadásáról szól, és ez mindig fontos” – mondta dr. Simicskó István, azzal együtt, hogy csak úgy lehet a jövőt garantálni, ha erős hittel, erős hazaszeretettel tudjuk végezni a munkánkat.

Fotó: Dévényi Veronika

Berkecz Gábor, az intézmény igazgatója azt mondta: a jövőt csak a múltra lehet építeni, hiszen a múlt adhat erőt, erényt és útmutatást ahhoz, hogy meg tudjuk élni az életet. Hozzátette, hogy a magyar szablya- és kardvívás, mint újjáéledő hagyomány, éppen erre figyelmezteti a sportolókat és az érdeklődőket. A beszédeket követően a résztvevők koszorúkat helyeztek el a leleplezett és felavatott emléktáblánál.

Fotó: Dévényi Veronika

A Déri Múzeumban tartott rendezvényen dr. Simicskó István arról beszélt, hogy a magyar nemzeti karakterhez hozzátartozik a hazaszeretet. Ez lehet az oka annak, hogy a magyar nép többször is felkelt az elnyomók ellen és az elbukott szabadságharcok ellenére is megmaradt. „Minden szabadságharcunkat, minden forradalmunkat ez jellemezte, ezért tisztelet jár a bátraknak, akik ki mertek állni” – fűzte hozzá. A mostani időszakról szólva kijelentette, hogy ez egy sajátos kor, de a bátorságnak és a kiállásnak helye van benne.

Fotó: Dévényi Veronika

Papp László, Debrecen polgármestere beszédében kifejtette, hogy az ’56, Egy végtelen mondat, illetve a Formába öntött forradalom című időszaki kiállításokkal és a számtalan ünnepi programmal azt kívánják kifejezni, hogy a forradalom nem csupán események sorozata volt, hanem abban élő emberek vettek részt, akik példát mutattak bátorságból és önfeláldozásból.

Az ünnepi programok egy része a kollektív emlékezést szolgálja, ezek sorába illeszkedik a most megnyitott két kiállítás is. Az ’56, Egy végtelen mondat című tárlat Máday Norbert magángyűjteményéből, valamint a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tárgyaiból állt össze. A Formába öntött forradalom 1956 emlékezetét állítja középpontba, és elsősorban a művészet különböző ágainak remekművein keresztül közelíti meg az akkori eseményeket – hangzott el.