Louis Blériot hihetetlen bátorságról tett tanúbizonyságot a La Manche csatorna átrepülésével, 1909-es ferencvárosi látogatásával pedig a magyar repüléstörténetnek is óriási lökést adott – idézte fel dr. Simicskó István honvédelmi miniszter Budapesten, a repülés egyik úttörőjének ferencvárosi szoboravatóján.
Louis Blériot a világtörténelemben elsőként repülte át a La Manche csatornát. A légi közlekedés híres úttörője 1909-ben Budapesten is járt: az év októberében a Ferencvárosból, a mai József Attila lakótelep helyén álló katonai gyakorlótérről emelte magasba repülőgépét, és ez a kétszázezer ember színe előtt megtörtént jeles esemény egyben a magyar légi közlekedés nyitányát is jelentette.
A IX. kerületi önkormányzat ennek tiszteletére avatta fel Blériot Kontur András által készített köztéri szobrát a Dési Huber utca és az Ifjúmunkás utca sarkán péntek délután.
Az eseményen dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és Bácskai János polgármester mellett megjelent többek között Mészáros László, a Magyar Repülési Szövetség elnöke, Harangozó Tamás, a Magyar Repüléstörténeti Társaság elnöke, illetve Éric Fournier, Franciaország magyarországi nagykövete is.
Beszédében Simicskó István felidézte: gyermekkorunkban mindannyian arról álmodozunk, hogy valami olyan dolgot hozunk létre, amivel nemcsak magunknak és saját önbecsülésünknek teszünk jót, hanem a nemzetnek, az emberiségnek is segítünk vele. Szerencsére minden korszakban vannak olyanok, akik nem tétlenül élik hétköznapjaikat, hanem valóra váltják ezeket az álmokat, és valami újat, valami nagyot alkotnak.
Ilyen közösségépítő példakép volt Louis Blériot is, aki hihetetlen bátorságról tett tanúbizonyságot a La Manche csatorna átrepülésével, ferencvárosi látogatásával pedig a magyar repüléstörténetnek is óriási lökést adott – így például Lányi Antalnak, aki egy ugyanolyan, Blériot által tervezett géppel repülte át a Balatont elsőként, két évvel később, mint amilyet ő maga is használt.
A miniszter hitet tett a magyar és a francia nép barátsága mellett is.
Éric Fournier kiemelte: Louis Blériot neve Franciaországban a mai napig a bátorság szinonimájának számít. „Legyenek önök is bátrak, és valósítsák meg álmaikat!”, mondta a nagykövet a jelenlévőknek, majd méltatta a két ország együttműködését, és rámutatott: Franciaországban ma is mindenki tisztában van vele, hány zseniális feltalálót adott a világnak Magyarország.
Ezt követően Bácskai János polgármester, illetve a vendégek részletesen is felidézték Blériot 1909-es budapesti látogatását, méltatták életét, munkásságát és örökségét, majd felavatták a szobrot, amelyre a honvédelmi miniszter kötötte fel a szalagot.