Már elérhető a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum adatbázisa, amely az I. világháborús hősi halottak és a magyar katonai áldozatvállalás adattáraként több éves kutatási eredményt dolgoz fel. A honlapot Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes indította el szeptember 14-én, hétfőn Budapesten.
Több éve folyik a közös munka a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM), a Honvédelmi Minisztérium hadisírgondozó szervezetei, az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság és a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára részvételével egy olyan adatbázis létrehozásán, amely az 1914–1918 közötti magyar katonai áldozatvállalás adatainak feltárására, rendszerezésére és közzétételére irányul. A HM HIM tájékoztatása szerint a munka célja az volt, hogy a hazai és külföldi levéltárakban található források zömét feltárja, tudományos igénnyel feldolgozza, és az azokból nyerhető adatokat a világhálón könnyen hozzáférhetővé tegye.
Az intézmény által létrehozott katonahoseink.militaria.hu weboldalon nyolc év kutatásának eredményét láthatják mindazok, akik kutatási céllal, vagy saját felmenőik első világháborús sorsát kutatva használják a könnyen kezelhető, mégis óriási információt tároló adatbázist. A felületen több mint 1,5 millió magyar honosságú katonára vonatkozó adat található, amelyből 688 ezer halálesetet, 511 ezer sebesülést és 338 ezer hadifogságba kerülést dokumentáltak.
A honlap bemutatóján Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes rámutatott: egész Európában egyedülálló, ahogyan a magyar kormány az első világégés centenáriumára készült, és arról megemlékezett. Mint mondta, 370 hősi temetőt, több mint 26 ezer sírt és 206 hősi emlékművet újítottak fel, az emlékkiadványok, kiállítások és a Centenáriumi Emlékbizottság programjai mellett pedig, a most elkészült adatbázis teszi teljessé az emlékezést a Nagy Háborúra. A miniszterhelyettes kiemelte, hogy a honlap elindításának napja egyben a katonai eskü maradéktalan megvalósulásának napja is, hiszen azok az emberek, akik bekerültek ebbe az adatbázisba, az egész nemzetet szolgálták azzal, hogy életük árán is védelmezték hazájukat.