A Magyarországon egyedülálló műtárgyat Kun Szabó István vezérőrnagy adta át jelképesen december 8-án, kedden a város lakóinak és az erre közlekedőknek.

Egy emlékmű már a születése pillanatában közösséget teremt, hiszen a megálmodásától a megvalósításig sok-sok ember összefogását teszi szükségessé. Megjelenésével, elhelyezésével üzenetet és értéket közvetít a társadalom tagjai számára – köszöntötte Kun Szabó István vezérőrnagy a kecskeméti repülőbázis melletti körforgalomba kiállított MiG-21-es vadászgép ünnepélyes átadásán résztvevőket.

Fotó: Galambos Sándor

A Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára beszédében hangsúlyozta: „Egy emlékmű állítása mindig felelősségteljes, nagyszabású, ugyanakkor örömteli vállalkozás, hiszen a köztéri alkotás természetéből adódóan nyilvános és állandó. Éppen ezért a mai ünnepség egy sikeres vállalkozás megkoronázása, hiszen egy álom megvalósulásának lehetünk most tanúi.”

Fotó: Galambos Sándor

Ugrik Csaba dandártábornok, a kecskeméti repülőbázis parancsnoka ünnepi beszédében kiemelte, hogy az emlékmű felállításával valójában a honvédség városhoz való kötődését szerették volna hangsúlyozni. Ugyanakkor nem titkolt céljuk volt létrehozni egy nem mindennapi turisztikai látványosságot is, amely Kecskemétnek szimbóluma is lehet, amelyre mindenki büszkén tekinthet.

Fotó: Galambos Sándor

Az emlékmű átadásán részt vett többek közt Sáfár Albert dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnöke és Zsámboki Tibor nyugállományú ezredes, a műtárgy kivitelezéséhez támogatást nyújtó civil szervezetek segítségét koordináló Dongó Hagyományőrző Alapítvány kuratóriumának az elnöke. Az egykori parancsnokok közül pedig Sági János nyugállományú vezérőrnagy, Pintér Sándor nyugállományú ezredes és Korbély István nyugállományú őrnagy tudtak jelen lenni az ünnepségen.