A tizenegy évvel ezelőtt Hejce közelében lezuhant szlovák katonai repülőgép tragédiája összeköti a magyar és a szlovák népet – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter január 19-én, csütörtökön, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen tartott megemlékezésen.

2006. január 19-én az esti órákban zuhant le a Hejce fölé magasodó Borsó-hegyen, a kassai repülőtér közelében, a leszállópályától alig harminc kilométerre a szlovák légierő egyik An−24-es repülőgépe. A tragédiában 42, a koszovói KFOR békemisszióból hazatérő katona vesztette életét, a szerencsétlenséget a gép utasai közül csak egy ember élte túl.

A tragédiáról azóta minden évben megemlékeznek Hejcén a szeretteiket elvesztők, a katonatársak, a szlovák haderő és a Magyar Honvédség vezetői, a mentésben egykor részt vevők és a helybéliek, valamint az egyetlen túlélő, Martin Farkas, aki most is jelen volt a rendezvényen.

Fotó: Vajda János/MTI

A megemlékezésen dr. Simicskó István hangsúlyozta: a katonák mindig a legbecsesebb értéküket, az életüket teszik kockára, ráadásul ezt nem önmagukért teszik, hanem a családjukért, a nemzetükért és a hazájukért. A miniszter úgy fogalmazott, hogy nemcsak a Borsó-hegyen lévő 42 kopjafa és a családtagok őrzik emléküket, hanem magyarok és szlovákok egyaránt. „A tragédia is összeköt, és hozzáteszem, az emlékezés okán is együttműködésre sarkal minket, a két népet” – hangsúlyozta.

Dr. Simicskó István emlékeztetett, hogy a két ország hadserege szövetségesként együttműködik számos külföldi misszióban, közös gyakorlatokon és adott esetben a schengeni határok védelmében. „Történelmünk és sorsunk közös” – jelentette ki a tárcavezető.

Fotó: Vajda János/MTI

Peter Gajdos beszédében elmondta: az eltelt 11 év nem változtat semmit azon, hogy a katonák halála „sebet ejtett” a szlovák hadsereg és a hozzátartozók lelkén, akiknek a tragédiával meg kellett birkózniuk. Hozzátette, hogy az ilyen tragédiák idején válik igazán fontossá az emberség és az empátia.

„A magyar fél évek óta, hangsúlyozom, évek óta ápolja ezt az emlékhelyet, amely örökös emléket állít hőseinknek” – mondta. Kiemelte azt is, hogy ezért köszönet illeti a honvédelmi tárcát és a hejcei embereket is.

Fotó: Vajda János/MTI

A megemlékezés elején a két tárcavezető meglátogatta a tragédia helyszínét, ahol koszorút és mécseseket helyeztek el az ott felállított emlékhelynél és a kopjafáknál. A rendezvény Hejcén folytatódott, ahol misét celebráltak az elhunytakért, majd elhelyezték a kegyelet koszorúit és virágait a település központjában felállított emlékműnél is. A tragédia évfordulóján tartott megemlékezésen mások mellett jelen volt dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök és Milan Maxim vezérezredes, szlovák vezérkar főnök.