„A visegrádi országok katonai együttműködésének újabb fontos állomásához érkeztünk a mai napon” − mondta Hende Csaba április 13-án, hétfőn Budapesten, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred bázisán, az Irinyi János laktanyában.

A honvédelmi miniszter a V4 EU Harccsoport Többnemzeti Tűzszerészszakaszának a héten, Magyarországon megrendezendő szakharcászati gyakorlását megnyitva hangsúlyozta: a mostani kiképzés nagy jelentőségű az EU-harccsoport készenlétének elérése szempontjából, amelyet 2016 első félévére célzott meg a visegrádi országokat tömörítő négy tagállam.

„Magyarország elkötelezett a nemzetközi béke és stabilitás fenntartásában. A nemzetközi együttműködések, szerepvállalások, missziók ezt a célt szolgálják. Nemzeti érdekünk, hogy szerepet vállaljunk benne. Minden demokratikus állam, így Magyarország feladata is, hogy felvegye a harcot a nemzetközi közösség ellen irányuló fenyegetésekkel, az új típusú kihívásokat is beleértve. A V4 EU Harccsoport − amely egy ideiglenes katonai szervezet − megalakítása és felkészítése pontosan illeszkedik a NATO és az Európai Unió ez irányú elképzeléseihez és irányelveihez” − fogalmazott Hende Csaba, aki kitért arra is, hogy a magyar kormány a NATO walesi csúcstalálkozóján tett vállalásainak megfelelően, azokkal teljes összhangban komoly erőfeszítéseket tesz a haderő megerősítése érdekében.

Fotó: Dévényi Veronika

„Benyújtottuk az Országgyűlés elé az új katonai életpálya bevezetéséhez és az ahhoz kapcsolódó rendkívüli illetményfejlesztéshez szükséges törvényjavaslatot, és erről holnap szavaz az Országgyűlés. Magyarország kormányának célja, hogy az új, hosszú távon jól tervezhető életpálya egyben biztos megélhetést nyújtson a katonáknak. A Magyar Honvédség katonái, köztük a mindennap komoly veszélyek között, életveszélyben szolgáló tűzszerészeink erőn felül teljesítenek” − mondta a honvédelmi miniszter, aki a többnemzeti gyakorlás megnyitása alkalmából két, új fejlesztésű Mercedes Benz Unimog 4000 típusú tűzszerész-gépjárművet adott át az alakulatnak.

A járművek kifejlesztését az tette szükségessé, hogy a Magyar Honvédség tűzszerészügyeletére egyre gyakrabban érkeznek bejelentések nehezen megközelíthető helyeken, erdőkben, hegyvidéki területen talált robbanótestekről. A járművet terepjáró képessége alkalmassá teszi Magyarország területén és az egyes missziókban a nehezen megközelíthető célterületek elérésére. A rakfelületeken kialakított rekeszekben elhelyezhetők és rögzíthetők a hagyományos tűzszerész-, valamint az improvizált robbanószerkezetek hatástalanításához szükséges eszközök és felszerelések. A hátsó rakfelületen kialakított homokosládában pedig biztonságosan elhelyezhetők és szállíthatók a megtalált robbanótestek.

Csurgó Attila ezredes, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: a szlovák, a cseh és a magyar tűzszerészkatonák részvételével a héten, az MH Altiszti Akadémia csobánkai kiképzőbázisán zajló szakharcászati gyakorlás célja, hogy elsajátítsák és „közös nevezőre hozzák” azokat az alapvető fogásokat, alapvető tűzszerészszakmai ismereteket, amelyek esetleg különböznek a három országban. Az elkövetkező egy hét során azokat a szakmai fogásokat gyakorolják, amelyek egységesítése a különböző nyelvek és a hadseregekben rendszeresített más-más technikai eszközök miatt szükséges. „A kiképzés során gyakoroljuk és összehangoljuk azokat a praktikus végrehajtási módokat, amelyeket egy hadszíntéren, egy éles helyzetben már mindenkinek ismernie kell” − mondta Csurgó ezredes.