1620. május 3-án született Zrínyi Miklós, költő és hadvezér, a Szigeti veszedelem írója, a 17. század legnagyobb formátumú magyar politikusa, a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb alakja.

Születésének 400. évfordulóján a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán álló szobránál koszorúzott Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese, id. dr. Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka és Gaal Gergely, a KDNP egykori országgyűlési képviselője, az emlékév főszervezője.

Fotó: Kertész László

Zrínyi Miklós példamutató életű, kiváló hazafi volt. Legfontosabb célja az ország egyesítése, az oszmán hatalom kiűzése, és egy keresztény alapokon nyugvó, független, erős magyar királyság megteremtése volt.

Fotó: Kertész László

Bodoróczki János a különleges műveleti erőkről szóló könyvében így ír róla: „Azok a vezetők, akik a hagyományos hadviselési elvektől képesek voltak függetlenedni, jó eséllyel vezettek sikeres vállalkozásokat.

Fotó: Kertész László

Erre az egyik legkiemelkedőbb példa Zrínyi téli hadjárata, ami ötvözte a mozgáscentrikusságot a kor hadviselési normáinak »felrúgásával«”.

Fotó: Kertész László

Németh Szilárd (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő javaslatára a Magyar Országgyűlés egyhangúlag, 169 igen szavazattal nyilvánította Zrínyi Miklós Emlékévvé a 2020-as évet. Az erről szóló határozati javaslat hangsúlyozza, hogy Zrínyi Miklós kiemelkedő szerepet játszott a magyar-horvát közös történelmi múlt kulcsfontosságú eseményeiben, ezért az emlékévre egyben a magyar-horvát kétoldalú kapcsolatok elmélyítésének eszközeként is tekintenek.

Fotó: Kertész László

Zrínyi Miklós saját magát ugyan katonának tartotta, költeményei mégis a magyar barokk irodalom csúcsát jelentik. Az MTI róla született portréja így fogalmaz: „új politikai, hadtudományi, publicisztikai műfajokat honosított meg magyarul, kiterjedt levelezéséből diplomáciai és katonai tevékenysége is megismerhető.”