A bevándorlás biztonsági kockázatai már most is érintik Magyarországot, a kormány pedig nem szeretné, ha ez súlyosbodna - mondta Simicskó István honvédelmi miniszter szombati sajtótájékoztatóján, amelyet Dömötör Csaba parlamenti államtitkárral tartott közösen.

A miniszter hangsúlyozta, senki sem kényszerítheti a magyar embereket arra, hogy felvállalják a kényszerbetelepítés biztonsági kockázatait. A vasárnapi népszavazás nemzeti ügy, Magyarország jövőjéről szól, tétje pedig az, hogy "meg tudjuk-e védeni közösségeinket, családjainkat" - fejtette ki Simicskó István, aki minden választópolgárt arra kért, hogy emelkedjen felül a belpolitikai ellentéteken és vegyen részt a voksoláson, valamint szavazzon nemmel. Kiemelte, "Brüsszel már meghozta döntését" a kvótákról, amelyeket már csak a tagállamok változtathatnak meg. "Rajtunk van a sor, hogy megakadályozzuk ezt a döntést" - fogalmazott.

A bevándorlás biztonsági kockázatai már most is érintik Magyarországot, a kormány pedig nem szeretné, ha ez súlyosbodna Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

A brüsszeli kvótacsomag veszélyes elemei között említette, hogy az bevezetne egy felső küszöb nélküli, kötelező eljárást a bevándorlók szétosztására, az ezt elutasító tagállamokat pénzbüntetéssel sújtanák, emellett megkönnyítenék a családegyesítést, ami tovább növelné a betelepítettek számát. Simicskó István szerint a kényszerbetelepítés "rengeteg kockázata" mellett a biztonsági veszélyek a legmagasabbak, mivel az "illegális bevándorlás és a terrorizmus között szoros összefüggés van".

A rengeteg szerencsétlen sorsú ember ékezése mellett ugyanis nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy terroristák is elvegyültek a bevándorlók között - mondta. A miniszter információi alapján összesen négyezer "migránsnak álcázott terrorista" lehet most Európában, közülük pedig Magyarországra is juthatnak, ha Brüsszel végrehajtja kényszerbetelepítési programját.

Simicskó István emlékeztetett annak a nemzetközi nyomozásnak az eredményeire, amelyekből kiderült, hogy 14, a nyugat-európai terrortámadásokban részt vevő merénylő tartózkodott hosszabb-rövidebb ideig Magyarországon.

Dömötör Csaba úgy fogalmazott, a kormány számára a szabadságról és a hazaszeretetről szól a népszavazás. Kiemelte, a referendum a kabinetnek azért jelenti a szabadságot, mert makacsul ragaszkodnak ahhoz, hogy csak a magyarok dönthetnek arról, kivel szeretnénk együtt élni. A voksolás emellett a hazaszeretetről is szól, a kormány ugyanis szereti Magyarországot, és úgy gondolja, minden hibájával és erényével együtt ez egy nagyszerű ország, amelyet "szeretnénk megőrizni olyannak, amilyennek megismertük, és amilyennek szeretjük" - mondta.

A rengeteg szerencsétlen sorsú ember ékezése mellett ugyanis nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy terroristák is elvegyültek a bevándorlók között Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára szólt arról is, hogy a "népszavazás soha nem volt annyira időszerű, mint most", mert a brüsszeli vezetők az elmúlt napokban többször is egyértelművé tették, "eszük ágában sincs visszavonni a kvótacsomagot". Ehelyett rögzítették, az Európai Bizottságnak továbbra is fontos célja marad a betelepítés, továbbá azt is, hogy az új dublini rendszer egy elosztási eljáráson alapul, amiben minden tagországnak kötelezően részt kell venni - tette hozzá.

Dömötör Csaba kiemelte, Brüsszel emellett fel is gyorsítaná a kvótacsomag végrehajtását, ami abból is látszik, hogy az Európai Bizottság mellett az Európai Parlament is állásfoglalást hozott a kérdésben. "Ha Brüsszel életbe léptetné a kvótacsomagot, akkor már karácsony előtt megkezdődhetne a betelepítés Magyarországra" - jelentette ki.

A magyar kormány azonban mindezt elutasítja, mert úgy gondolja, senki nem kényszerítheti rá a magyar embereket arra, hogy felvállalják a kényszerbetelepítés kockázatait. Dömötör Csaba szintén arra kért mindenkit, hogy pártpolitikai beállítottságától függetlenül menjen el a népszavazásra és utasítsa el a kötelező kvótát. "Most Magyarország jövője a tét, ami megér egy félórás sétát a szavazófülkéig" - fogalmazott.

Az államtitkár kérdésekre válaszolva kijelentette, a kormány a nemek győzelmére készül, a népszavazásnak pedig "mindenképpen lesz politikai következménye". Példaként említette erre, hogy ha sok millió ember vesz részt a voksoláson, az irányváltásra kényszerítheti Brüsszelt, ellenkező esetben azonban életbe lép a kvótacsomag, és már karácsony előtt megindulhat a betelepítési program. Dömötör Csaba megjegyezte továbbá, hogy a "nem" szavazatok magas aránya esetén sok más uniós tagállamban is fel fog erősödni a tiltakozás a kvóták ellen, és további országokban is népszavazások jöhetnek.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.