Teljesen mindegy, hogy Földünk melyik pontján szemetelünk vagy szennyezünk; az előbb utóbb elér minket – mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára Szlovákiában, a V4+USA környezetügyi minisztereinek találkozóján.
A problémák közösek, együtt kell keresnünk a megoldásokat is – jelentette ki. Hangsúlyozta, nem fenntartható az a gyakorlat, hogy az ember a környezettől folyamatosan elvesz, és hulladékot, szennyezett vizet, mérgezett levegőt bocsájt vissza.
Nagy István szólt arról, hogy a Földművelésügyi Minisztérium 2010 őszén kezdte el kidolgozni az első Nemzeti Környezettechnológiai Innovációs Stratégiát. Ennek célja, hogy az ökoinnováció és azon belül a környezettechnológiai fejlesztés egyértelmű súlyponti területté válhasson – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy a jövőben csaknem minden államnak több figyelmet kell fordítania a környezettudatosság növelésére, a fenntartható termelési és fogyasztási szokások elterjesztésére. Aláhúzta: a cél az, hogy a környezettudatosság természetes módon beépüljön minden ember, minden szektor, minden ágazat gondolkodásába.
Kiemelte: a környezettudatosság és a környezeti érzékenység megfelelő szintjének hiánya továbbra is problémát jelent Magyarországon. Nagy István elmondta, hogy bár az általános iskolai tanmenetben nagyon komoly elmozdulás tapasztalható a környezeti érzékenység felé, a legtöbb ember messze előbbre sorolja az anyagi érdekeket a környezeti szempontoknál. Közölte, hogy a 2014-2020-as időszakra vonatkozó operatív programok (KEHOP, TOP, EFOP) lehetőséget biztosítanak a kormány számára a környezeti szemléletformálás további finanszírozására. Arról is szólt, hogy a 2014-2020-as időszakra szóló operatív programok (KEHOP, GINOP, TOP, VEKOP) újabb zöld munkahelyek megteremtését segítik.
Minden elköltött pénzzel egy olyan világra szavazunk, amilyet a jövőben szeretnénk- mondta Nagy István. Arról is szólt, hogy a világ viszonya a környezet ügyéhez megváltozik, és ez tükröződik a körvonalazódó ENSZ Fenntartható Fejlesztési Célokban (Sustainable Development Goals) is. Megemlítette, hogy a szeptemberben New Yorkban megrendezésre kerülő ENSZ Post 2015 Csúcstalálkozó kulcsfontosságú a fenntarthatóság felé való haladásban. Szavai szerint az emberiség jövője szempontjából alapvető fontosságú, hogy a „Post 2015” fejlődési tervet milyen tartalommal és milyen egyetértéssel fogadják el az államok képviselői. Magyarország számos vezetője, így például Áder János köztársasági elnök is kapcsolódott a klímavédelem érdekében kezdeményezett aláírásgyűjtéshez.