Tóth Katalin helyettes államtitkár nyitotta meg Marosvásárhelyen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Humántudományok Karának tanévnyitó ünnepségét. A tanévnyitó keretében ösztöndíjakat is adtak át. A Földművelésügyi Minisztérium erdélyi, vajdasági és felvidéki hallgatók részére adományozott ösztöndíjat.

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi campusában megtartott ünnepélyes rendezvényen Tóth Katalin köszöntötte az elsőéveseket. Beszédében kiemelte, a tudás megszerzésének vágya mindig egy cselekvőképes társadalom jelenlétét mutatja, melyben a tudományosság biztosítja az építkező alapot.
Tóth Katalin a tanévnyitón hangsúlyozta az erkölcsi kiállás kölcsönös fontosságát az anyaország és a határon túli régiók vonatkozásában.
Elmondta továbbá, hogy a hallgatók részesei lesznek egy olyan vállalkozásnak, melynek legfontosabb értéke a tudás, amit egyrészről az otthonról hozott értékek, másrészről az egyetemi évek alatt megszerzett információk rendszerbe foglalása eredményez majd.
A helyettes államtitkár ezt követően gratulált a Földművelésügyi Minisztérium által ösztöndíjban részesített, kiemelkedő tanulmányi eredményt elért hét hallgatónak, akik közül ketten a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem, ugyancsak ketten a Budapesti Corvinus Egyetem Zentai Konzultációs Központjának, hárman pedig a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Humántudományok Kar kertészmérnöki szakának a hallgatói.
A tárca által a tavalyi évben elindított ösztöndíj program a már harmadik éve futó gyakornok programmal karöltve a határon túli közép- és felsőfokú agrárképzésben résztvevő magyar diákokat kívánja támogatni, illetve megismertetni olyan jó gyakorlatokkal, amelyeket a későbbiekben hasznosítani tudnak.
A diákok a 2015/2016-os tanév folyamán részesülnek ösztöndíjban, továbbá bekapcsolódhatnak a helyi magyar gazdaszervezetek tevékenységébe, melynek köszönhetően az egyetemek és a gazdaszervezetek közötti együttműködés is tovább erősödik.
Tóth Katalin hangsúlyozta, a hallgatók támogatása a határon túli gazdatársadalom megmaradása, a generációváltás és a magyarság szülőföldön maradásának szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír. A határon túli mezőgazdaság és vidékfejlesztés versenyképességének megalapozásához elengedhetetlen az anyanyelvű képzéseket segítő programok életre hívása. Ennek egyik leghatékonyabb megvalósítási kerete a határon túli és magyarországi agrárképzést nyújtó, közép- és felsőfokú iskolák közötti kapcsolatok folyamatos erősítése, elősegítve ezáltal a hosszú távú együttműködésüket.
Zárásként a helyettes államtitkár elmondta, mindannyiunk közös érdeke a határon túli magyarság szellemi, gazdasági, kulturális megerősödése, melyhez a Magyar Kormány – a lehetőségeihez mérten – a jövőben is minden támogatást megad.