12. alkalommal rendezi meg a Magyar–Francia Környezetvédelmi Hónapot a Földművelésügyi Minisztérium és a Francia Nagykövetség. A november 5-27. között zajló rendezvénysorozat helyszíne ezúttal is a Budapesti Francia Intézet. Az idei év fő kérdései az éghajlatváltozás és annak következményei, az energetikai átmenet, valamint a rövid ellátási láncok jelene és jövője.
A rendezvénysorozat megnyitóján Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára beszédében hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez az agrárium alternatív termelési módok támogatásával tud hozzájárulni. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a Föld erőforrásaival, energiahordozóival úgy kell gazdálkodni, hogy azok a jövő nemzedékei számára is megmaradjanak. Aláhúzta, az agrártárca figyelmet fordít a mezőgazdasági kistermelők és a családi gazdálkodók kiemelt támogatására.
A rövid ellátási láncokkal kapcsolatban megjegyezte, fontos, hogy az élelmiszer ne hatalmas távolságokat megtéve jusson el a fogyasztóhoz, hanem minél rövidebb és közvetlenebb módon kerüljön az asztalra. Hozzátette, ma már a vásárlók tudatosabbak és a politikai döntéshozók is lényegesnek tartják a helyi piacok és a közvetlen értékesítés támogatását.
Tóth Katalin leszögezte, elengedhetetlen az élelmiszerpazarlás csökkentése, a tudatos élelmiszerfogyasztás megteremtése, valamint annak tudatosítása, hogy a pazarlás nem egyszerűen az élelmiszer kidobása, hanem feleslegesen befektetett energia, munkaerő és finanszírozás. Jelezte: a vásárlók így minden nap sokat tehetnek azért, hogy a bolygónk fennmaradjon gyermekeink számára.