Tóth Katalin nemzetközi és kárpát-medencei kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár Erdélybe látogatott október 2-3-án, ahol részt vett Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetem, és Csíkszeredán a Szent István Egyetem kihelyezetett képzésének tanévnyitóján, valamint a „Gazdálkodás biomódon” műhelykonferencián.

Október 2-án a nagyváradi Szigligeti Színházban tartotta tanévnyitó ünnepségét a Partiumi Keresztény Egyetem, amelyen a Magyar Kormány nevében Tóth Katalin nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár köszöntötte az elsőéveseket.

Fotó: Domján Levente/hargitanepe.ro

Beszédében kiemelte, a tudás megszerzésének vágya mindig egy cselekvőképes társadalom jelenlétét mutatja, melyben a tudományosság biztosítja az építkező alapot.

Hangsúlyozta, a hallgatók részesei lesznek egy olyan vállalkozásnak, melynek a legfontosabb értéke a tudás, melyet egyrészről az otthonról hozott értékek, másrészről az egyetemi évek alatt megszerzett információk rendszerbe foglalása eredményez majd.

A nagyváradi tanévnyitó másnapján a helyettes államtitkár részt vett a Székelyföldi Bio Egyesület és a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány közös szervezésében megrendezett „Gazdálkodás biomódon” műhelykonferencián Csíkszeredán. Tóth Katalin kiemelte: fontos, hogy erősítsük és bővítsük az anyaországi és székelyföldi biogazdák közötti együttműködési lehetőségeket. A Székelyföld, a székely gazdák számára egyfajta kitörési pont lehet a biogazdálkodás irányába való elmozdulás. Az anyaországi biogazdálkodás jövője szempontjából pedig szintén fontos, hogy génbanki célokra még jelentős számban találhatók Erdélyben és főként Székelyföldön növényi tájfajták és őshonos, nagy genetikai értékű őshonos állatállományok. Esetenként mai hasznos nemesített fajtáink is ilyen gyökerűek - hangsúlyozta.

Fotó: Domján Levente/hargitanepe.ro

A két nap záróeseményére szintén Csíkszeredán kerül sor, ahol Tóth Katalin nyitotta meg a Szent István Egyetem Csíkszeredai Kihelyezetett Képzésének tanévnyitóját. A Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány által szervezett mesterfokú vidékfejlesztési agrármérnök képzésnek köszönhetően az idei évben 40 elsőéves és 28 másodéves hallgató folytathatja tanulmányait.

A Márton Áron Gimnázium dísztermében megtartott eseményen Tóth Katalin kiemelte: a Földművelésügyi Minisztérium, ahogy eddig is, úgy ezután is támogatni fogja a székelyföldi vidékfejlesztési agrárképzést, amely egyedülálló és hiánypótló a térségben.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, a tárca a Szent István Egyetemmel korábban kötött stratégiai együttműködési megállapodás alapján továbbra is kiemelt helyet szán az egyetemnek az agrárképzésben, valamint abban, hogy tevékenységét a határon túl is folytatni tudja.

Mindannyiunk közös érdeke a határon túli magyarság szellemi, gazdasági, kulturális megerősödése és ehhez a Magyar Kormány a lehetőségeihez mérten minden támogatást meg fog adni - hangsúlyozta.