Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára képviselte Magyarországot a FAO Konferencia 40. ülésszakán Rómában. A szervezet legmagasabb szintű döntéshozói fórumának fő témája a klímaváltozás, a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság kapcsolata volt.
„Az agroökológia fontos eszköz lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben.” – hangsúlyozta a konferencián tartott beszédében Tóth Katalin. Megerősítette, hogy az agroökológia olyan alternatívát jelent a mezőgazdaság számára, ami segít a talaj termőképességének és a környezet megóvásában, valamint szükségtelenné teszi a genetikailag módosított vetőmagok használatát. Kiemelte, hogy Magyarország alaptörvényben rögzítette GMO mentességét, és hozzátette, hogy ezen a téren minden országnak biztosítani kell a szabad választás lehetőségét.
A helyettes államtitkár a konferencia margóján kétoldalú egyeztetéseket is folytatott. A FAO főigazgató helyettesével áttekintették Magyarország és a szervezet együttműködésének jelenlegi és jövőbeli lehetőségeit, míg a FAO nemzetközi fejlesztésért felelős igazgatójával hazánk részvételének esélyeiről tárgyaltak a szervezet Dél-Dél együttműködési programjában.
A FAO 2017 novemberében csúcstalálkozót szervez az Afrikai Unió és az Európai Unió döntéshozóinak. Ennek előkészítő rendezvényeként 2017. július 2-án Rómában konferenciát tartottak a két unió mezőgazdasági minisztereinek részvételével. A „Fenntartható mezőgazdaságot az afrikai fiatalok számára” címet viselő konferencián Tóth Katalin helyettes államtitkár képviselte hazánkat.
Az Afrikai Unió egyre fontosabb szerepet tölt be az afrikai integrációs folyamatban, és segítheti az afrikai országok fejlesztési és gazdasági függetlenedési törekvéseit. Az afrikai kontinens lakossága rohamos iramban növekszik és fiatalodik. A régió stabilitásának kulcsa, hogy sikerül-e elegendő munkahelyet teremteni a fiataloknak, ezáltal tisztes megélhetést és méltó életfeltételeket biztosítani számukra. Tekintettel arra, hogy Afrika számos országában a lakosság jelentős része a mezőgazdaságból él, elengedhetetlen az ágazat foglalkoztatást is szem előtt tartó, fenntartható fejlesztése.