Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára köszöntötte azokat a tehetséges erdélyi és vajdasági diákokat, akik a tárca által immár második alkalommal meghirdetett gyakornok program keretében 10 napon keresztül ismerkedhetnek a minisztérium és háttérintézményei tevékenységével, az agrárigazgatás rendszerével.
Tóth Katalin a köszöntőjében hangsúlyozta, a Magyar Kormány nem tesz különbséget az anyaországi és a határon túli területek magyarsága között, és minden lehetséges módon, jelen esetben a gyakornok programon keresztül igyekszik segítséget nyújtani nemzethatárainkon belül élő honfitársainknak. Hangsúlyozta, hogy Magyarországnak központi szervező elemnek kell lennie a hosszú távú magyar-magyar kapcsolatépítés szempontjából.
Kiemelte, a határon túli fiatal értelmiségiekre, fiatal gazdálkodókra különösen nagy szerep hárul, mert az ő szellemi irányításukkal, szakmai szerepvállalásukkal, és szülőföldön maradásukkal lehet csak a magyar közösséget összetartani és erősebb nemzettudatot építeni. A jövő letéteményeseiként feladatuk és felelősségük óriási, mivel a megszerzett felsőfokú elméleti tudást a szülőföldön kell kamatoztatniuk és a gyakorlatba átültetniük.
Különösen fontosnak nevezte a tanulmányok és a munka során kialakuló kapcsolatokat, amelyek egy egész életen át meghatározóak lehetnek, és azon reményének adott hangot, hogy a következő másfél hétben minél több új szakmai ismeretség, barátság szövődik. A Kárpát-medencei magyarság többsége vidéki térségekben él, és megmaradása, főleg a határon túli térségekben nagyrészt a falu és kisváros, a tájak, a vidék és benne a mezőgazdaság helyzetétől függ.
Belánszky-Demkó Zsolt, kárpát-medencei kapcsolatokért felelős főosztályvezető köszöntőjében hangsúlyozta, a magyar társadalom, a magyar nemzet mindig a vidék erejéből tudott megújulni. Ez a környezet őrzi még mindig a magyarság értékeit adó hagyományokat, szokásokat, természeti kincseket. Ahhoz, hogy a Kárpát-medencében megmaradjunk, egységes nemzetben kell gondolkodnunk és gazdasági oldalról is segítenünk kell a külhoni magyarságot.
Az erdélyi és vajdasági fiatalok a 10 nap folyamán bepillantást nyerhetnek az agrárigazgatás mindennapjaiba, megismerkedhetnek az agrártárca tevékenységével, továbbá a Budapesti Corvinus Egyetem Kertésztudományi Kar tudományos programjaival. Látogatást tesznek az egyetem tangazdaságában, a Nemzeti Botanikus Kertben, a Gyümölcstermesztési Kutatóintézetben budatétényi központjában és érdi kísérleti állomásán, a Növényi Diverzitás Központban, egy fűszerkertészetben, valamint a Soós István Borászati Szakközépiskolában, ízelítőt kapva a hazai gyakorlati oktatásból, továbbá megtekintik Mezőgazdasági Múzeumot.