„Bosznia-Hercegovina hazánk fontos kereskedelmi partnere, Magyarország számára kiemelten fontos a nyugat-balkáni térség” - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára, Tóth Katalin, aki számos tárgyalást folytatott a bosznia-hercegovinai mostari Nemzetközi Vásáron.
Tóth Katalin a vásáron egyeztetett Floricel Dima román agrár- és vidékfejlesztési helyettes államtitkárral, akivel a kettős minőségű élelmiszerek elleni közös fellépés lehetőségeit tekintették át.
Az FM helyettes államtitkára tárgyalt Bosznia-Hercegovina külkereskedelmi és gazdasági miniszterhelyettesével, Mato Franjiceviccel, valamint Dusan Neskovic mezőgazdaságáért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárral is. Mint elhangzott: Bosznia-Hercegovina Magyarországhoz hasonlóan, GMO-mentes mezőgazdaságra törekvő ország, így mindkét állam érdeke, hogy hosszú távon is minőségi, GMO-mentes mezőgazdasági termékeket állítson elő és ezen termékeknek keressen minőségi piacot.
Az FM helyettes államtitkára a magyar agrártermékek piacra jutási esélyeinek bővítése érdekében tárgyalt Bosznia-Hercegovina legnagyobb kereskedelmi üzletláncaként számon tartott Bingo cég tulajdonosával, valamint vezérigazgatójával is, akik komoly érdeklődést mutattak a magyar integrált gombatermesztési technológiák iránt, amelyhez magyar partnerek jelentkezését várják - jelezte Tóth Katalin, aki kitért arra is, hogy szó lehet akár vegyesvállalat alapításáról is.
A helyettes államtitkár kiemelte: "Bosznia-Hercegovina nem könnyű piac, azonban a két ország közötti hagyományosan jó politikai és gazdasági kapcsolatok kiváló alapot képeznek a kereskedelmi együttműködés élénkítésére". Tóth Katalin arról is beszélt, hogy Magyarország számára fontos a Nyugat-Balkán térsége és ezt jól mutatja, hogy a Mostari Nemzetközi Gazdasági Vásáron hazánk 12 kiállító céggel van jelen (elsősorban a borászati és élelmiszeripari területen).
Tóth Katalin arra is felhívta a figyelmet, hogy a vásárral párhuzamosan rendezték meg Mostarban a Kína és 16 kelet- és közép-európai ország mezőgazdasági együttműködésének támogatását elősegítő tanácsadó testület 4. ülését. A mostani tematika a bor exportfejlesztési lehetőségeinek növelését célozta. A távol-keleti ország jelentős fizetőképes kereslettel bír, ezért igen örömteli, hogy a Kínába irányuló magyar borok kivitele évről évre nő - jelezte a helyettes államtitkár.