Hazánk a LIFE programban 2001 óta vesz részt, ez idáig 37 hazai koordinálású természetvédelmi pályázat kapott EU-s támogatást több, mint 57 millió euró összegben - jelentette ki Balczó Bertalan természetvédelemért felelős helyettes államtitkár az Ó-Dráva pályázat záróeseményén, kedden Barcs-Drávaszentesen.
Balczó Bertalan az eseményen elmondta, a nemzeti park igazgatóságok ezekben a projektekben döntő szerepet vállaltak: 16 projekt esetében töltöttek be a kedvezményezetti koordinátori szerepkört, további 17 projektben pedig partnerként működtek közre a természetvédelmi fejlesztésekben.
A természetvédelmi hagyományos projektek támogatására évi 400 millió forintos keret áll rendelkezésre 2018-2024 között, melyet ebben az időszakban induló, már folyamatban lévő, továbbá lezárult projektek eredményfenntartásának (afterLIFE időszak) támogatására fordít az agrártárca, hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Balczó Bertalan az eseményen arról is beszélt, hogy hazánk 38 milliárd forintot fordít természetvédelmi beruházásokra a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében a 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban. A forrásnak köszönhetően Magyarország 10 nemzeti park igazgatósága összesen 92 projektet valósít meg. Ebből 2 milliárd forintban részesül a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, amelyből 8 projektet valósít meg.
Az Ó-Dráva projektet hazai és horvátországi természetvédelmi szervezetek indították 2014-ben, hogy közösen találjanak megoldást az országhatár által kettévágott Ó-Dráva holtág természetvédelmi problémáira. A projekt fő célja, hogy biztosítsa a jobb vízellátást a holtágban, javítsa a holtág menti ártéri erdő változatosságát, és hozzájáruljon az európai jelentőségű élőhely fennmaradásához.