Széles körű a hazai környezetvédelmi elkötelezettség, a fenntartható működés ma már elvárás a vállalatoktól és egyéb szervezetektől, amihez az EMAS az egyik leghatékonyabb eszköz – jelentette ki az Agrárminisztérium környezetvédelemért felelős helyettes államtitkára a XI. EMAS kerekasztal-találkozón.

Az EMAS az Európai Unió környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszere. Egy olyan önkéntes alapú program, amely elősegíti a vállalkozások, szervezetek környezeti teljesítményének értékelését, folyamatos javítását és nyilvánossá tételét. A tapasztalatok szerint például az energiahatékonyság, a vízfogyasztás és a szin-dioxid-kibocsátás terén az EMAS-tanúsítással rendelkező szervezeteknek jobb a környezeti teljesítménye.


Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

László Tibor Zoltán elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében elhangzottaknak, továbbá az Európai Zöld Megállapodásnak megfelelően az Agrárminisztérium célja, hogy a multinacionális cégek és a magyar vállalkozások alkalmazzanak környezetbarát technológiát. Ennek érdekében fontos, hogy minél többen csatlakozzanak az EMAS-hoz, hiszen a tagság garanciát jelent a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra és a hitelességre. A nyilvántartások szerint hazánkban jelenleg 30 darab EMAS-hitelesített szervezet működik.

A kerekasztal-beszélgetésen az agrártárca, a környezetvédelmi hatóság, a KÖVET Egyesület, az EMAS-tagok, a környezetvédelmi hitelesítők és a Nemzeti Akkreditáló Hatóság képviselői osztották meg egymással tapasztalataikat, az elért eredményeket annak érdekében, hogy a vállalkozások környezeti teljesítménye folyamatosan javuljon.