A most megjelent kiadvány hozzásegíti az agrárgazdasági szereplőket: gazdálkodókat, falugazdászokat, szaktanácsadókat, a kifizető szervezetek szakembereit, valamint a természetvédelemben dolgozókat, hogy ugyanarra a szakmai tudásra építsenek, ugyanazt a nyelvet beszéljék a Natura 2000 gyepterületek kapcsán – mondta el Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Túzok Life projekt keretében megjelent „Természetközeli Gazdálkodási Gyakorlatok útmutatója – Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületeken” című kiadvány bemutatóján, Gödöllőn a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrző Központban.

A természeti rendszerek jó állapotának megőrzése nem csak természetvédelmi szakmai kérdés, hanem valamennyi ágazat stratégiai ügye. Számos publikáció, köztük a biológiai sokféleségről és az ökoszisztéma-szolgáltatásokról szóló IPBES globális jelentés is a biodiverzitás csökkenéséről, a természetvédelmi kihívásokról számol be. Az agrárterületek természeti sokszínűségének megőrzése, és az ehhez szükséges fenntartható mezőgazdálkodási gyakorlatok elterjesztése a természetvédelem és az agrárium szereplőinek együttműködését igényli – hangzott el a kiadvány bemutatóján.

Fotó: tuzok.hu

A nemzeti park igazgatóságok munkatársai állandó terepi jelenlétükkel, szakmai iránymutatásukkal évtizedek óta folyamatosan segítik a gazdálkodókat, hogy megismerjék, milyen természetvédelmi indíttatás van az egyes előírások mögött. Ezt a munkát támogatja meg a most megjelent kiadvány, ami közérthetően összegzi és mutatja be a Natura gyepterületeken történő gazdálkodás alapvetéseit, szakmai hátterét  – emelte ki Balczó Bertalan.

A helyettes államtitkár szólt arról is köszöntőjében, hogy a tárca nemrég elkészítette az ország ökoszisztéma alaptérképét, amelyben bárki számára elérhetők a gyepterületekre vonatkozó adatok is. Hozzátette, hogy folyamatban van a gyepes ökoszisztémák állapotának felmérése is. Kiemelte, hogy a Környezet és Energiahatékonysági Programban a nemzeti park igazgatóságok több tízezer hektárnyi gyepterületen fejlesztik a területkezeléshez szükséges infrastruktúrát, helyreállítják az élőhelyeket, valamint javítják egy-egy térség vízgazdálkodását.

A helyettes államtitkár reményét fejezte ki, hogy a most megjelent hiánypótlónak számító kötet idővel sorozattá növi ki magát, és megköszönte a szerzők munkáját.

A kiadvány az alábbi linkről tölthető le.