A közelgő népszavazáson arról döntünk, hogy képesek leszünk-e megőrizni mindazon értékeket, amit őseink reánk hagytak, valamint arról is, hogy száz év múlva lesz-e olyan magyar ember, akire értékeinket átörökíthetjük - mondta el Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár a Békés Megyei Önkormányzat szervezésében, „Hagyomány, érték, közösség” mottóval megrendezett Megyenapon, Békéscsabán.
A rendezvény díszvendége Székelyföld volt, a közelmúltban megalakult Székelyföldi Értéktárban található értékek is bemutatkoztak a kilátogató közönség előtt.
A szervezők szándéka szerint az egész napos, kézműves árukat, hagyományőrző elemeket, színpadi produkciókat bemutató programsorozat segítségével rá kívánták irányítani a figyelmet Békés megye értékeire, hogy ezzel is erősítsék az itt élőkben a közösségi összetartozás érzését. A szervezők a Békés Megyei Értéktárban szereplő tételeket külön faházakban állították ki, hogy a kilátogatók részletes képet kapjanak a közvetlen környezetükben fellelhető értékekről.
Szakáli István Loránd beszédében támogatásáról biztosította szervezők szándékait: remélhetőleg hagyományt sikerült teremteniük a Békés megyei értékek bemutatására. Üdvözölte a nemrégiben megalakult Székelyföldi Értéktár képviselőit, így a Megyenap keretében a Békés megyeiek közvetlen közelről is megismerhetnek a határon túli értékekkel.
A helyettes államtitkár elmondta: az értékek közvetlenül összekötnek bennünket magyarokat, bárhol éljünk is szerte a nagyvilágban. A hungarikum törvény legnagyobb értéke az alulról jövő kezdeményezések felkarolásában van; az elmúlt öt évben elfogadott, bátor, nemzeti jellegű törvények sorába tartozik.
Szakáli István Loránd beszédében rámutatott: a Megyenap „Hagyomány, érték, közösség" mottója minden elmond a hungarikum mozgalom alapvető szándékairól. Ugyanakkor lehetőség nyílik arra is, hogy ne csak a hungarikumokról beszéljünk, hanem képet kapjunk a helyi értéktárakban rejlő sokféle értékről. Az értékek ugyanis közösséget teremtenek, hozzájárulnak a helyiek önbecsüléséhez, a helyi gazdaságfejlesztéshez, a turizmus fellendítéséhez.
A helyettes államtitkár Békéscsaba díszpolgárát, Jókai Mórt idézte: „az ég nem a csillagoknál kezdődik, hanem a fűszálak hegyénél”. Ez a gondolat is magában rejti azt a filozófiát, hogy mennyi érték van a közvetlen közelünkben, amelyre bátran rácsodálkozhatunk.
A közelgő népszavazáson arról döntünk, hogy megmarad-e őseink tartása, valamint arról is, hogy száz év múlva lesz-e olyan magyar ember, akire értékeinket átörökíthetjük - zárta beszédét Szakáli István Loránd.
Az egész napos programsorozat részeként a szervezők oklevéllel köszönték meg a települési illetve megyei értéktár bővítésében részt vevők munkáját. A csabai és gyulai kolbász mellett többek között a Körös-Maros Nemzeti Park, a magyar biliárd, a 8 tojásos száraztészták, a Körös Völgyi Sokadalom, a békési szilvalekváros papucs, a Tessedik Táncegyüttes, a Hudák kézi szövőműhely képviselői részesültek a kitüntető elismerésben.
Az esemény a Békéscsabai Jókai Színházban megrendezett szakmai tanácskozással zárult, ahol Maros, Hargita és Kovászna megye értékgyűjtő munkájával ismerkedhettek az érdeklődők.