Az Őrségi Nemzeti Park tájvédelemben és az őshonos fajták fenntartásában betöltött szerepét méltatta V. Németh Zsolt a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára kedden Budapesten, a nemzeti parkról szóló kétkötetes monográfia bemutatásakor.
A Szülőföld Könyvkiadó gondozásában 2016 májusában megjelent két kötetes impozáns kiadvány közel 1000 oldalon és 37 fejezetben mutatja be hazánk legfiatalabb nemzeti parkját.
V. Németh Zsolt a sajtótájékoztatón ismertette, hogy a kiadvány 28 szerző segítségével, mutatja be Magyarország legfiatalabb nemzeti parkjának történetét, a táj néprajzától, állat és növényvilágától a nyelvészetén át az Őrség vízrajzáig. Az államtitkár az Őrségi Nemzeti Park idei projektjei közül kiemelte a Natura2000 területek bemutatását, a leromlott állapotú erdők helyreállítását, valamint a muraközi ló tartási, tenyésztési körülményeinek fejlesztését.
Kiemelte, a Natura2000 területek bemutatásánál a projektnek célja, hogy ezeken a területeken információs pontok valósuljanak meg, amelyek hálózatot alkotnak, a rendszer központja pedig Őriszentpéteren lesz. A program megvalósítása érdekében várhatóan még az év második felében kiírják a közbeszerzési eljárást, ezt követően jövőre indulhat el az építkezés. A beruházás értéke 230 millió forint.
Dr. Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park igazgatója elmondta, hogy a nemzeti park 2002-ben alakult meg, területe 44 ezer hektár, a park saját kezelésű területeinek nagysága meghaladja az 5 ezer hektárt.
Az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy az országban egyedülálló módon csak az Őrségben maradt fenn a paraszti szálaló erdőgazdálkodás (a faállomány évről évre megismétlődő, szálankénti kitermelése, melynek során a faállomány lényegesen nem változik), ami természetvédelmi szempontból a legkedvezőbb gazdálkodási forma.
Az igazgató beszédében kiemelte, hogy a nemzeti park sikerként könyvelheti el a magyartarka kihelyezési programot, melynek bemutatójára csütörtökön kerül sor Őriszentpéteren.