A Földművelésügyi Minisztérium támogatásával Hungarikum és a Felvidék magyar értékei címmel rendezett konferenciát a Gazda Polgári Társulás a Gömör-vidéki Fülekpüspökiben. Az eseményen Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár tartott előadást a Kárpát-medencei értéktárakról.

Az eseményen Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás elnöke bejelentette a Felvidéki Magyar Nemzetrész Értéktár létrejöttét, amely a Kárpát-medencében másodikként alakult meg, a Horvátországi Nemzetrész Értéktár után. Az alapítók között négy felvidéki szervezet a Csemadok Országos Elnöksége, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Gazda Polgári Társulás szerepel. Mindez igazi sikertörténet, hiszen az értéktár létrejötte mögött az össz-felvidéki magyarság összefogása áll. Mindez fontos hozadéka az elmúlt egy év munkájának, mert így a határontúli magyarságot is sikerült bekapcsolni az össznemzeti értékgyűjtésbe. Elkészült az értéktár munkáját megörökítő honlap is, amely a www.ertektar.sk honlapon érhető el.

Szakáli István Loránd kiemelte, a hungarikum törvény az alulról jövő kezdeményezéseknek kíván teret adni, a törvény szellemiségének nem célja a folyamatok túlszabályozása. A törvény értelmében a nemzeti értékek azonosítása, rendszerezése és védelme egy alulról felfelé építkező rendszerben, az úgynevezett Nemzeti Értékpiramisban történik.  Az értékek gyűjtésében fokozatosság érvényesül, ezért ennek a piramisnak minden eleme egyformán fontos. Szakáli István Loránd felhívta a figyelmet arra, hogy a hungarikum törvény nemzeti törvény, teljes egészében a magyarokról szól, éljenek azok a Kárpát-medence vagy a világ bármelyik részén.

A helyettes államtitkár előadásában rámutatott, be kell indulnia a határontúli értékgyűjtésnek, ennek érdekében jelent meg tavasszal az első, külhoniaknak szóló pályázati felhívás. Mindezzel az a cél, hogy hungarikum törvény közösségformáló hatásának a határontúli területeken is meg kell jelennie. Ismertette a hazai és a külhoni értékgyűjtés támogatására, valamint a kihaló félben lévő hagyományos népi mesterségek továbbadására idén októberben megjelent hungarikum pályázatokat.

Globalizálódó világunkban lokális gazdaságfejlesztés egy potenciális kitörési lehetőséget jelenthet a helyi közösségeknek.  A helyi gazdaságfejlesztés csak azon a közösségek számára hozhat eredményeket, melyek helyi erőforrásokkal, helyi értékekkel rendelkeznek. Tisztában kell lennünk meglévő értékeinkkel, mert csak azokkal tudunk sikeresen gazdálkodni – mondta el a helyettes államtitkár.