Tisztában kell lennünk örökségünkkel, hiszen történelmi múltunk ismerete nélkül a jelen és a jövendő nemzedékei nem képesek felelős döntéseket hozni, mondta el Szakálli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár a „Hadi-főtanodától a Toldi vívóiskoláig” címmel megrendezett magyar szablya-történeti kiállítás megnyitóján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Múzeumában.

A kard, a szablya egy nemzeti kincs, sajátos hungarikum, amely végigkísérte magyarságunk történetét - hangsúlyozta Simicskó István honvédelmi miniszter a kiállításmegnyitón. Simicskó István köszöntőjében azt mondta: a sport, de a kardvívás különösen a tisztességes kiállás és a jellem jó irányba történő terelését segíti elő. Fontos célokra, helyes küzdelemre "fair playre" tanítja meg az embert - tette hozzá.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Múzeumában nyílt, december 13-ig megtekinthető kiállítás aktualitását az adja, hogy a Toldi Miklós Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet idén ünnepli alapításának 90. évfordulóját. A kiállítás megnyitóján 80. születésnapja alkalmából köszöntötték Pézsa Tibor olimpiai és világbajnok kardvívót is. Simicskó István szavai szerint Pézsa Tibor, a magyar vívólegenda pályája során - sporteredményeivel s oktatói munkájával egyaránt - nemzeti összetartozásunkat, nemzeti önbecsülésünket erősítette, s megmutatta a sikerhez vezető utat is. Patyi András, az NKE rektora köszöntőjében elmondta, hogy a vívók - bár a küzdelem során egyedül vannak a páston - összetartó közösséget alkotnak. A rektor szerint a vívósportok, különösen a kardvívás, a nemes küzdelemre, katonás, fegyelmezett életre teszik alkalmasabbá az embert.

Horváth Imre

Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár beszédében rámutatott: a kard elválaszthatatlan része a magyar történelemnek. Veszedelem idején véres kardot hordoztak keresztül az országon, hogy hadba hívjon a haza védelmére. Török kori bajvívóink karddal a kézben álltak ellen a hódítóknak, hazánkat és a keresztény Európát 150 évig védelmezve. Ugyanakkor a kard nem csak a múlt eszköze hiszen, az újkori olimpiák történetében számos vívónk vívta ki a dicsőséget, öregbítve ezzel hazánk hírnevét a világban. A helyettes államtitkár beszédben kiemelte: őseink által ránk hagyott kardok a bátorságot, a kitartást, a hazaszeretetet, az emberek védelmezését és a küzdőszellemet jelképezik. A kard ugyanis nem csak puszta fegyver volt, hanem állandó jelkép is, a katonai hivatás, a tiszti becsület szimbóluma. Aki kardot hordott, az nem csak pusztán ékesítette viseletét, az az ember felelősséget is hordott egyben, felelős volt a közösségért, a hazáért, az emberekért.

Tisztában örökségünkkel kell lennünk, hiszen történelmi múltunk ismerete nélkül a jelen és a jövendő nemzedékei nem képesek felelős döntéseket hozni. Hiszen azokat a felhalmozott tapasztalatokat, amelyek évszázadok során felgyülemlettek a magyarság életében, azokat a ma embere is fel tudja használni. Ezért mindannyiunk számára fontos feladat kultúránk megőrzése, hagyományainak bemutatása, nemzeti azonosságunk közös megélése. A hungarikum mozgalomban számítunk a hagyományaikat ismerő és tisztelő közösségekre. Kiemelten fontosnak tartjuk a Kárpát-medencei néphagyományok, az épített, tárgyi, szellemi örökségünk és az abban felmutatható nemzeti és kulturális értékek megőrzését és népszerűsítését- mondta el a helyettes államtitkár.