Nemzettudat és nemzeti identitás címmel rendezett konferenciát a Széchenyi Társaság a Perkovátz Ház Baráti Körrel együtt az elmúlt hétvégén Sopronban. A civil szervezet immár 30 éve képviseli és ápolja névadója örökségét az egyetemes magyar nemzet szellemi, erkölcsi és anyagi gyarapodását szem előtt tartva.
A konferencián elismert magyarországi és határon túli előadók, több megközelítésből, alkotmányjogi, nemzeti kisebbségi és európai szemszögből elemezték a nemzettudat és nemzeti identitás kérdését, amit napjaink egyik legfontosabb Európát és a magyarságot érintő kihívásaként értelmeztek.
Gróf Széchenyi István szellemi hagyatéka 2014. év óta hungarikumnak minősül. A konferencián a Földművelésügyi Minisztérium és a Hungarikum Bizottság képviseletében Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár tartott előadást „a hungarikumok szerepe a nemzettudat erősítésében” címmel.
A helyettes államtitkár beszédében megállapította, hogy a hungarikum-törvénynek nevezett jogszabály maga is egy a nemzettudat és nemzeti identitás kérdéseit előtérbe helyező munka eredménye. A jogszabályban megjelenő értékelvű megközelítés, a különböző szintű értékek számbavétele, gondozása, ismertté tétele és generációk közötti átadása olyan lehetőséget teremt egyrészt a helyi közösségek, másrészt az ország és nemzet számára, ami hatékonyan járulhat hozzá mind a helyi identitások, mind pedig a nemzeti összetartozás tudatának erősödéséhez.Az elmúlt öt év azt is bebizonyította, hogy a közösségek jól fogadták a törvény kínálta lehetőséget, több mint ezer település hozta létre értéktárát Kárpát-medence szerte és ma már egy való hungarikum mozgalomról beszélhetünk.
A helyettes államtitkár előadásában azt is leszögezte, hogy gróf Széchenyi István hagyatéka, tetteiben és műveiben megjelenő szellemi nagysága és áldozatvállalással párosuló hazaszeretete mindenkor kapaszkodót és kiindulási pontot jelenthetnek mindazok számára, akiknek cselekedeteit a haza és nemzet ügye iránti elkötelezettség irányítja.