A 2015-ben indult zártkerti revitalizációt célzó nemzeti program idén újra pályázható a magyarországi önkormányzatok számára. Az összesen 300 millió forintos támogatás igénybevételére egyedi kérelmek benyújtásával nyílik lehetőség 2016. június 28-ig bezáróan.

A minisztérium szükségesnek tartotta egy olyan program elindítását, amely a hagyományokat életben tartó, a szőlő- és gyümölcstermelésre alapozó, az öngondoskodást segítő, a kétkezi munkával elért sikereket ismeri el. Az idei program keretében olyan mentorálással kísért mintaprogramok juthatnak vissza nem térítendő támogatáshoz, amelyek során zártkerti fekvésű földrészlet revitalizációja valósul meg igazoltan őshonos vagy tájfajta növény telepítésével, közösségi termelés mellett.

Hazánkban jelenleg mintegy 200.000 hektár zártkerti ingatlan található, melyek nagy része elhanyagolt, gondozatlan terület, jellemzően a települések határában lévő, főként kézimunkával művelhető, apróparcellás szőlő- és gyümölcsterületek. A program célja az egykori zártkerti, elhanyagolt területek újjáélesztése, a vidéki emberek értékmegőrző, élelmiszer önellátó képességének segítése. A zártkertek eredeti funkcióinak megőrzésével a gazdálkodás újraindítható, hiszen az önkormányzat koordinálásában a településen élő lakosság egy része a zöldség- és gyümölcstermesztésbe még bevonható, amely megoldást jelenthet a tömegtermelés hatásával szemben a helyi termékek felértékelésében, az öngondoskodás felerősödésében, a vidéki népesség életfeltételeinek javításán túl a helyi kulturális élet fellendítésében is.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

A 2015-ben elindított program keretében 15 db egykori zártkerti revitalizációja valósul meg mindösszesen mintegy 147,6 millió forint támogatásból. Ezen fejlesztések megvalósítása jelenleg is zajlik.

Az egészséges táplálkozás előtérbe kerülése, valamint a helyi gazdaságok adta sokszínűség és a tájegységre jellemző egyedi termékek iránti kereslet népszerűségének folyamatos növekedése okán is egyre növekvő érdeklődés jellemzi a programot.

Az idei program során projektenként a tárca legfeljebb 10 millió forint támogatást kíván nyújtani, a rendelkezésre álló forráskeret alapján így akár 30 önkormányzat is megvalósíthatja fejlesztését.

Az önkormányzatokat segítő Útmutató a 2016. évi Tanyafejlesztési Program 4. célterület (országos zártkerti szociális mezőgazdálkodás elterjesztését támogató mintaprogramok) egyedi támogatási kérelem benyújtásához itt érhető el.