Csaknem egymilliárd forintos európai uniós támogatással a hagyományőrzést innovatív technológiák segítségével támogató projekt indult a Herman Ottó Intézet vezetésével.

Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár kiemelte: a múlt értékeinek megismerését elérhetővé kell tenni a modern technika segítségével is a fiatalabb korosztály számára. Nagy kihívás, hogy a mai kor emberének hogyan „adjuk el” ezeket az értékeket. A kormány ehhez szeretne keretet nyújtani.
Mezőszentgyörgyi Dávid, a konzorciumot vezető Herman Ottó Intézet főigazgatója elmondta: a projektet a Hagyományok Háza, a Budapesti Gazdasági Főiskola, a Zempléni Múzeum és Balatonkenese város önkormányzatával közösen valósítják meg az ország három kiemelt régiójában.
Várhatóan több tízezer embert mozgatnak meg a Budapestet és Közép-Magyarországot, Tokaj térségét és a Balatoni régiót érintő hagyományőrző programjaikkal, amelybe a térségi és helyi múzeumokat, tájházakat, alkotóházakat is bevonnak.
Hozzátette: a megújult intézet számára kiemelten fontos programban várhatóan november végéig egyebek között egységes, a hagyományőrzést támogató informatikai portálrendszert alakítanak ki, amely folyamatosan frissül.
Tárlatvezető mobil applikációkat hoznak létre a három régióban, amelyek oktató, szórakoztató módon interaktív résztvevőkké teszik a közönséget és beszereznek a múzeumi munkát segítő mobil eszközöket, tableteket is. A források 54 százalékát a Hermann Ottó Intézet kapta, a Zempléni Múzeum 16, Balatonkenese 15, a Hagyományok Háza csaknem 7, a BGF pedig 9 százalékkal rendelkezik - ismertette a részleteket.
A rendezvényeken a kézműves termékek mellett a kézműves élelmiszerek is megjelennek, a divattal, a hagyományos, népi zenével és tánccal, valamint az építészettel együtt.
Beszprémy Katalin, a projekt szakmai vezetője, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének szakmai vezetője elmondta: a kiemelt fejlesztési térségekben számos szakmai konferenciát, rendezvényt és a hagyományos iparágak elterjesztését célzó ingyenes képzést szerveznek.
Kutatási programokat is megvalósítanak a népi kézművességben és a hagyományos kézműves iparágakban, kreatív iparban tevékenykedők bevonásával - jegyezte meg. Elmondta azt is, hogy megvizsgálják a hagyományőrzés helyzetét a közoktatásban, a kulturális fogyasztásban és megcélozzák a fiatalabb generációt a rendezvényeikkel, játszóházakkal, mesterségbemutatókkal.