Az emlékeztetés mellett a közösség összetartásában is fontos szerepet tölt be a Kitelepítettek Emlékműve – mondta V. Németh Zsolt Kerkáskápolnán, az emlékmű felavatásán. A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, a térség országgyűlési képviselője az Őrségből Kitelepítettek Emléknapján úgy fogalmazott: egy összetartó közösségben védelem, erő és reménység van.

V. Németh Zsolt beszédében hangsúlyozta: ezen a napon azokra emlékezünk, akiket arra kényszerítettek, hogy maguk mögött hagyják két kezükkel felépített otthonukat, jó gazdaként gondozott földjüket, jószágaikat. Rajtuk kívül azokra is emlékeztet az alkotás, akik befogadták a kitelepítetteket, és az igazságtalan rendszerben is jóindulatúak, megértőek és segítőkészek maradtak.

A Kitelepítettek Emlékműve Molnár Attila kőfaragó mester munkája, az alkotás egy 130 cm magas kőtömbből készült, csúcsában Kerkáskápolna címere látható. A Vas megyei községből összesen 34 embert telepítettek ki 1951 és 1952 között, ami akkor Kerkáskápolna lakosságának 10 százalékát jelentette.

Az Őrségből Kitelepítettek Emléknapját az Őrségi Vásár idején rendezték meg. Az esemény keretében Vas megye számos településén tartanak különböző kulturális, hagyományőrző programokat. A 34. Őrségi Vásárra több mint tízezer látogatót várnak a hét végén.