Az Európai Bizottság minden évben kiosztja a „Legjobb LIFE természetvédelmi program” díját, a mostani értékelést a 2015-ben lezárt természetvédelmi projektek körében végezték el. Három kategóriában összesen 63 európai uniós program közül mindössze 23 kapta meg ezt az elismerő kitüntetést, köztük a „A Pannon Magbank létrehozása a magyar vadon élő edényes növények hosszú távú ex-situ megőrzésére”című LIFE+ projekt.

A díjkiosztó ünnepségre 2016. május 31-én kerül sor Brüsszelben, az un. „Green week” rendezvény keretében. A nyertes pályázatokat emlékplakettel jutalmazzák, illetve egy speciális kiadványban és a hivatalos LIFE honlapon is bemutatkozhatnak. A programok értékelése azonban addig is folytatódik tovább, és az átadó ünnepségen derül majd ki, hogy a 23 legjobbnak ítélt nyertes program közül melyik 5 kapja meg a „Legjobb a legjobbak között” („Best of the best”) címet.

A Növényi Diverzitás Központ (NöDiK) koordinálásával megvalósult programban társult kedvezményezettként vett részt a MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete (MTA ÖK ÖBI), valamint az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, a pályázathoz a Földművelésügyi Minisztérium biztosított társfinanszírozást.

A példanélküli törekvés első lépéseként létrejött a Pannon Magbank, amely az öt éves program végére a hazánkban vadon élő őshonos flóra mintegy 50 százalékának, azaz 800 fajnak a begyűjtését és magbanki tárolását vállalta fel. A program azonban nem csak sikeresen teljesítette, hanem meg is haladta a vállaltakat, és 2014. év végéig mintegy 910 faj 1853 magtételének gyűjtését és tárolását valósította meg. A NöDiK-ben elkészült a Pannon Magbank laborépülete, ahol a magminták tisztítását, vizsgálatát és csíráztatását végzik a szakemberek.

Az MTA ÖK ÖBI munkatársai egy visszatelepítési kísérlet során, 10 homokgyepi fajt vizsgálva igazolták, hogy a Pannon Magbankban őrzött magminták alkalmasak élőhelyek helyreállítására, fajok visszatelepítésére.

A szakmai tevékenységek mellett nagy hangsúlyt fektettek a részvevők a szemléletformálásra, a környezeti nevelésre, az eredmények minél szélesebb körben történő megismertetésére. Mindhárom partnerintézménynél ingyenesen látogatható, interaktív kiállításokat alakítottak ki. A szakmai munka a projekt zárását követően sem ért véget. A Pannon Magbank a NöDiK szervezeti egységeként, önálló osztályként folytatta munkáját a projekt lezárását követően.