A Visegrádi Négyek mezőgazdasági minisztereinek találkozóját a jelenlegi szlovák elnökség október 6. és 7. között a szlovákiai Béládon (Beladice) rendezte meg. Az ülésen hazánkat Szakáli István Loránd, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár képviselte.
A házigazda, L’ubomír Jahnátek szlovák mezőgazdasági miniszter olyan aktuális témákat emelt napirendre, mint az Európai Bizottság által a közelmúltban bemutatott új Ökorendelet-tervezet, az Oroszország által az Európai Unió országai ellen bevezetett egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó szankciókra adott válságkezelés tapasztalatainak megosztása, illetve az állattenyésztés támogatásának kérdései.
A konferencián világossá vált, hogy az orosz embargó kapcsán jelentkező problémák a résztvevő országokban nagyon hasonlóak, és kezelésük is csak akkor vezethet eredményre, ha a fellépés közösen történik és minden szempontból egységes.
Szakáli István Loránd felszólalásában kifejtette, hogy a probléma megoldására Magyarország továbbra is nagyobb mértékű közösségi hozzájárulást tartaná megfelelőnek, mivel a belső piaci kereslet fokozására irányuló intézkedésekkel csak korlátozott eredményeket lehet elérni.
A román, szlovén és bolgár részvétellel kibővült Visegrádi Négyek agrárminiszteri ülése a Bizottság által előterjesztett új Európai Uniós Ökorendelet-tervezetével kapcsolatban egyhangúan megállapította, hogy a dokumentum jelenlegi tartalma elfogadhatatlan, hiszen az számos pontban ütközik az együttműködés országainak nemzeti érdekeivel. Egyetértettek abban, hogy amennyiben olyan szabályozási elemeket vezetnek ki, mint például a kötelező éves ellenőrzés, vagy a kivételes szabályok alkalmazása, az jelentősen gátolná az ökoszektor fejlődését. A résztvevő hét ország álláspontját közös nyilatkozat aláírásával deklarálta.
A helyettes államtitkár a hivatalos programot követően találkozott és megbeszélést folytatott a Zoboralja magyarságának képviselőivel, Ladányi Lajos elnökségi taggal (Magyar Közösség Pártja) és több környékbeli polgármesterrel. A helyi magyar vezetők beszámoltak a Kárpát-medence legészakibb egybefüggő magyar nyelvszigetén élők mindennapi helyzetéről, a közeledő helyhatósági választásokkal kapcsolatos várakozásaikról és közösen áttekintették azokat a lehetőségeket, amelyekben hatékony együttműködés alakítható ki a Földművelésügyi Minisztériummal. Konkrét elhatározásra jutottak arra vonatkozóan, hogy a Minisztérium szakmai támogatásával megkezdik a Zoboraljai Térségi Értéktár létrehozását.