Vidéki térségeink népességeltartó és népességmegtartó képességének javítása a kormány Nemzeti Vidékstratégiai Programjának célja – hangsúlyozta V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár november 10-én, Oszkón „ A Szőlőhegyek gazdagsága ” című konferencia bevezető előadásában.
Ezen átfogó célkitűzés jegyében célunk, hogy az emberek és a közösség értékeire építve, a hagyományokat ápolva, a táji és épített környezet értékeit megőrizve, a természeti erőforrásokkal fenntartható módon gazdálkodva, a mezőgazdaságot és a nem mezőgazdasági tevékenységet folytató vidéki vállalkozásokat fejlesszük - mondta az államtitkár.
Beszédében hangsúlyozta, hogy értékközpontú, a természeti és épített környezetet, a közösségi, kulturális értékeket megbecsülő, fenntartó, építő vidékfejlesztési szemléletre van szükség, melyben a gazdaságfejlesztést a társadalmi és ökológiai kérdésekkel együttesen kezelik.
Fontos, hogy a tájat, a táj egyes területeit arra alkalmas célra és módon és csak a fenntarthatóság mértékéig hasznosítsuk, így a Nemzeti Tájstratégia kidolgozásánál célunk, hogy a táji adottságokon alapuló felelős tájhasználatot és szemléletet az egész társadalom egészével megismertessük – fogalmazta meg az államtitkár.
Beszédében kitért arra, hogy a Földművelésügyi Minisztérium kiemelt prioritásként kezeli a genetikai erőforrások megőrzését, ennek érdekében 2010 novemberében létrehoztuk a Növényi Diverzitás Központot, mely a hazai növényi génmegőrzésért felelős intézmények hálózatának koordinálása mellett, Európa egyik legjelentősebb kultúrnövény genetikai erőforrás gyűjteményét is gondozza. Az intézet egyik kiemelkedő programja a tájfajták, azon belül pedig gyümölcs tájfajtáink megőrzése.
A Tanyafejlesztési Program alprogramjaként indítottuk útjára a múlt évben a Zártkerti Revitalizációs Programot, melynek célja az egykori zártkerti, elhanyagolt területek újjáélesztése közösségi műveléssel és a tájra jellemző értékek megmentésével. A közösségi gazdálkodás újraindítása kiemelt jelentőséggel bír a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásában, a helyi lakosság önellátási, öngondoskodási, élelmiszer-előállítási feltételeinek javításában, illetve a hátrányos helyzetű lakosság életfeltételeinek, önértékelésüknek javításában. A mintaprogramok kiemelt szerepet töltenek be a települések közösségi, kulturális életének fellendítésében, melyben nagy szerepe van az önkormányzatok, a nemzeti parkok, kutatóintézetek, helyi civilszervezetek, vállalkozások együttműködésének – jelentette ki az államtitkár.