A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem adott otthont a Tanyakutatás a Kárpát-medencében című konferenciának, amelynek fő témája a tanya- és agrárkutatás volt. A tanácskozáson köszöntő beszédet mondott Szakáli István Loránd, a Földművelésügyi Minisztérium agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkára.
A tanyák igazodnak hazánk történelmi hagyományaihoz és természetföldrajzi adottságaihoz, ezért nemzeti érdek a hungarikumként számon tartott tanyás településrendszer fenntartása, fejlesztése – mondta el a konferencián Szakáli István Loránd helyettes államtitkár, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a tanyán élő generációk nemzedékről nemzedékre adják át termesztési-tenyésztési hagyományaikat, a gazdálkodásban megszerzett és felhalmozott tudásanyagot, és hozzájárulnak a magyar táj fenntartható használatához, a heterogén termelési kultúra megőrzéséhez.
Ezt támogatja a Földművelésügyi Minisztérium azzal is, hogy felkarol olyan határon túli kutatásokat és projekteket, amelyek lehetőséget adnak a határon túli szervezeteknek, kutatóknak a külterületi életformához, gazdálkodási rendszerhez kapcsolódó tapasztalatok összegyűjtésére.
Szakáli István Loránd kiemelte: ahhoz, hogy a tanyavilág jelenét és jövőbeli lehetőségeit, fejlesztési céljait pontosan meghatározhassuk, szükség van az alföldi tanyás térségek mellett egy komplex, az egész országra, illetve a határon túlra is kiterjedő tanyafelmérés megvalósítására, és a felmért területek összekapcsolására, mint ahogy például a Partium is az Alföldünkkel egy természetföldrajzi egységet képez.
A konferencián több, a szakterületet érintő szakmai előadás is elhangzott, valamint bemutatták Szilágyi Ferenc Partium – településföldrajz és agrárium című kötetét. Emellett aláírták a Partiumi Területi Kutatások Intézete és a Debreceni Egyetem Hatvani István Szakkollégiuma közötti partnerségi szerződést is, ami segítheti a határ két oldalán lévő egyetemek közötti együttműködés szorosabbá tételét.