Magyarország 2020 végére szeretné elérni, hogy a lakossági üveg-, műanyag-, papír- és fémhulladék legalább 50 százalékát újrahasznosítsa - jelentette ki a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára csütörtökön Zalaegerszegen.

V. Németh Zsolt a HUKE cégcsoport üveghulladék-feldolgozójának avatásán beszélt arról, hogy az Európai Unió tervezete még ambiciózusabb: azt a célt tűzi ki, hogy 2025-re ne legyen semmilyen, anyagában hasznosítható hulladék lerakókban elhelyezve.

Fotó: Varga György/MTIMint mondta: ma Magyarországon mintegy 100 ezer tonna üveghulladék keletkezik évente, de ennek csupán mintegy 35 százalékát hasznosítjuk, a zalaegerszegi üzem egyedül is képes ennek a kétszeresét évente feldolgozni.

Az államtitkár jelezte, hogy a most induló uniós költségvetési időszakban számos pályázat segíti a hulladékfeldolgozást. A Környezeti és Energetikai Hatékonysági Operatív Programban a hulladékgazdálkodás, a begyűjtés fejlesztésére mintegy 118 milliárd forint áll rendelkezésre, a területi operatív programban lesz forrás a régi lerakók rekultiválására, és a remények szerint több tízmilliárd forintot költhetnek majd el a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban a hulladékok újrahasznosítását szolgáló beruházásokra.

Kitért arra is, hogy 2013-tól már csak állami vagy önkormányzati többségi tulajdonú cégek végezhetik a lakossági hulladékgazdálkodást, idén év elejétől pedig már csak nonprofit társasági formában. A tervek szerint 2015-ben létrejönnek a hulladékgazdálkodás területén is azok a közszolgáltató holdingok, amelyek a legköltséghatékonyabb szolgáltatást biztosítják majd.

Fotó: Varga György/MTIRudolf Wiedner, a HUKE cégcsoport ügyvezető igazgatója elmondta, hogy Európa egyik legmodernebb üveghulladék-válogatóját alakították ki a 2010-ben épült üzem bővítésével, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség pályázati támogatásának segítségével. A négy évvel ezelőtt 550 millió forintos saját beruházással, évente 20 ezer tonna kapacitásra kialakított üvegválogatót 32,7 millió forintos pályázati támogatással, összesen 127 millió forint ráfordítással bővítették mintegy 60 ezer tonnás kapacitásúra.

A válogatóban elsősorban üvegpalackokat, síküveget és járműszélvédőket dolgoznak fel, a több szkennerrel megszűrt és aprított végterméket ismét üvegpalackok vagy üveggyapot gyártására tudják hasznosítani, de az építőiparban betonhoz is keverik. Az ügyvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy ma Magyarországon évente egy főre jutóan csupán három kilogrammnyi üveghulladékot dolgoznak fel az üzemek, miközben a szomszédos országokban ez a mennyiség 30 kilogramm.