Az uniós országok környezetvédelmi miniszterei 2015. december 16-án Brüsszelben tanácskoztak az európai levegőminőség-védelmi intézkedésekről, valamint az Unió biológiai sokféleségi stratégiájának jövőjéről.

A magyar delegációt vezető V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár elmondta: Magyarország támogatja, hogy a polgárok egészségének védelme, és a környezet megóvása érdekében további erőfeszítéseket tegyenek az Unió országai, a 2030-ig terjedő időszakban. A határokon átterjedő hatások miatt összehangolt cselekvésre, a tagállamok közös munkájára van szükség a legfontosabb szennyezőanyagok tekintetében, ezt szolgálja a mostani tanácsi megállapodás.

Az államtitkár ugyanakkor arra is rámutatott, hogy szem előtt kell tartani az egyes országok gazdasági teherbíróképességét, pénzügyi lehetőségeit és a levegőtisztaság érdekében korábban megtett erőfeszítéseket. Az új uniós szabályozásról a Miniszterek Tanácsának az Európai Parlamenttel is meg kell állapodnia, erre várhatóan a 2016 első félévi holland EU-elnökség alatt kerülhet sor. A biológiai sokféleség védelmét célzó, 2020-ig szóló uniós stratégia a félidejéhez érkezett.

A biodiverzitás csökkenésének megállítása, és az ökoszisztéma által nyújtott szolgáltatások védelme változatlanul kiemelt célkitűzés. Az Országgyűlés idén júniusban elfogadta a 2015-2020 időtávra szóló Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát, mely az uniós stratégiával összhangban készült, az abban szereplő célkitűzések hazai megvalósítása érdekében.