Az elmúlt öt hónapban közösségi szinten meghozott konkrét támogatási intézkedések csak részben tudtak enyhíteni az egyes ágazatok piaci gondjain, tartós piacstabilizáló megoldást nem hoztak – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Mezőgazdasági és Halászati Tanács ülésén.
Az agrárminiszterek részletes vitát folytattak a tavaly augusztusban, Oroszország által egyes mezőgazdasági termékekre bevezetett importtilalomról. Fazekas Sándor felszólalásában arra kérte a Bizottságot, hogy tegyen meg minden lehetséges lépést annak érdekében, hogy az embargó negatív hatásait csökkentse és fontolja meg további intézkedések bevezetését.
A zöldség-gyümölcs ágazatban meghosszabbított intézkedések keretében Magyarország továbbra is határozottan kiáll amellett, hogy további támogatható mennyiségeket kapjon, hiszen a korábban megítélt kvóták kismértékű kármentést tettek csak lehetővé.
A földművelésügyi tárca vezetője a tejágazat esetében a sajt magántárolási támogatás újranyitása, valamint az export támogatások ideiglenes alkalmazása mellett érvelt. A sertéságazat kapcsán azt kérte, hogy a tilalom hatásainak mérséklése érdekében a sertéstartók kapják meg ugyanazt a segítséget, amit a zöldség-gyümölcs és a tej ágazat szereplői megkaptak. A magántárolási támogatás bevezetése megfelelő eszköz lenne a jelenlegi piaci helyzetben. A baromfiágazatban az embargó negatív hatásai még mindig érezhetőek, ezeken exporttámogatással lehetne enyhíteni.
A jövőbeni tervek kapcsán Fazekas Sándor kiemelte, hogy Magyarország legfontosabb prioritása a termelők által elszenvedett jövedelemkiesés minimalizálása, és az esetleges kapacitáscsökkentési lépések visszatartása, mérséklése.