Az Európai Unióhoz történő csatlakozást követően hazánkra is kötelező érvényűvé vált a tagállamok vízpolitikáját megfogalmazó Víz Keretirányelv. Célja, hogy az Unió tagállamaiban a felszíni és felszín alatti vizek javítása illetve ennek a folyamatnak fenntarthatóvá tétele. Ennek megfelelve hazánkban elindították a Technika a Vízminőség Szolgálatában elnevezésű KEOP-2.2.2/09-11-2013-0001 projektet, melynek célja, hogy a Megyei Kormányhivatalok Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályaihoz tartozó laboratóriumok olyan eszközökkel legyenek felszerelve, melyekkel megvalósíthatók a jogszabályokban megfogalmazott követelmények. Közlemény.

A tiszta ivóvíz, az élővizek tisztasága minden ember számára fontos, a víz az élet nélkülözhetetlen feltétele. Az édesvíz és a belőle származó tiszta, egészséges ivóvíz olyan kincs, melyre vigyáznunk kell, állapotát folyamatosan nyomon kell követni. Ezt a feladatot többek között a megyei Kormányhivatalok Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályai látják el akkreditált vizsgálólaboratóriumok működtetésével, ahol elvégzik a szükséges vizsgálatokat és ellenőrzéseket.

A Technika a Vízminőség Szolgálatában elnevezésű projekt célja az volt, hogy – az uniós elvárásokat követve – a Kormányhivatalok Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályaihoz tartozó laboratóriumok olyan eszközökkel legyenek felszerelve, melyekkel megvalósíthatók a jogszabályokban megfogalmazott követelmények.
A laboratóriumi eszközfejlesztésnek köszönhetően országos szinten pontosabbak lesznek az állapotértékelések. Javul a környezeti elemek, főként a felszíni és felszín alatti vizeink állapot vizsgálatának minősége. Ennek következtében az Európai Uniónak pontosabb adatokat tud Magyarország szolgáltatni. A rendelkezésre álló műszerek egy része nemcsak a felszíni és felszín alatti vizek minőségének vizsgálatára alkalmazható, hanem azok minőségét közvetlenül-közvetve befolyásoló hatások, pl. szennyvizek egyes vizsgálataira is.

A korszerű, új műszerek üzemeltetése sokkal gazdaságosabb, alacsonyabb az energia felhasználásuk, kedvezőbbek a karbantartási és javítási költségeik, takarékosabban üzemeltethetőek.

A pályázatban 7 laboratórium fejlesztésére került sor: Budapest, Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged és Székesfehérvár.
A projekt az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósult meg közel másfél milliárd forint értékben.