Az agrárium korszerűsítése mellett a magas színvonalú szakképzés az alapja a magyar mezőgazdaság versenyképességének - jelentette ki az agrárminiszter hétfőn Csongrádon.

Nagy István a minisztérium Bársony István Mezőgazdasági Szakgimnáziumban és Szakközépiskolában rendezett országos tanévnyitó ünnepségén úgy fogalmazott, az agrárium korszakváltáshoz ért, a magyar mezőgazdaság modernizációja megkerülhetetlen.

Fotó: Pelsőczy Csaba/AM

A miniszter leszögezte, jó döntés, ha egy fiatal a mezőgazdasági szakképzést választja. Kifejtette, 2050-re 70 százalékkal több élelmiszerre lesz szükség úgy, hogy 30 százalékkal kevesebb termőterület és 40 százalékkal kevesebb ivóvíz áll ehhez rendelkezésre.Erre kihívásra a mai fiataloknak kell majd megtalálniuk választ - mondta.

Az agrárium stratégiai ágazat, de más szektorok óriási csábító erővel bírnak a fiatalok számára, ezért le kell számolni a mezőgazdasághoz kapcsolódó "sáros gumicsizma" negatív sztereotípiájával - hangsúlyozta a politikus. Hozzátette: az agrár-szakképzés a legszínesebb és legszélesebb ismeretanyagot nyújtja. Az agrárszakképző intézményekben 20 559 diák tanul, mezőgazdasági, agrárgépész, környezetvédelmi, élelmiszer-ipari, földmérési, kertészeti, valamint erdészeti és vadgazdálkodási területen. A minisztérium a mezőgazdaságot sújtó szakemberhiány csökkentése érdekében folyamatosan figyelemmel kíséri a munkaerő-piac szereplőitől érkező jelzéseket. A szakmai szervezetekkel szoros kapcsolatot fenntartva fejleszti az agrárszakképzést, a többi közt ösztöndíjrendszerrel támogatja a hiányszakmák elsajátítását - mondta Nagy István, példaként említve, hogy a minisztérium fenntartásában működő iskolákban elindult a pék-cukrász képzés is.

A politikus kifejtette, az agrártárca az elmúlt években a szakképző intézményeit olyan összefüggő, egymást kiegészíteni képes, komplex hálózattá fejlesztette, amely egységes elvek alapján, stabilan működik. A miniszter kitért arra is, hogy a minisztérium 45 iskolája összesen csaknem 7 milliárd forintot nyert el fejlesztésekre a Környezeti és energiahatékonysági operatív program pályázatain. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program forrásaiból 19 iskolában pedig több mint 1,3 milliárd forintnyi fejlesztés valósul meg.

Fotó: Pelsőczy Csaba/AM

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára közölte, Csongrád megyében hét agrár-szakképző iskola működik. Mint mondta, az agrárszakma nem egy-két év alatt tanulható meg, hiszen minden esztendő más, a folyamatosan jelentkező új kihívásokra csak a megfelelő alapok elsajátítása esetén adhatók megfelelő válaszok. Az agrárkormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy hosszú távon hasznosítható tudást, egész életre szóló felkészítést kapjanak a diákok - hangsúlyozta a miniszterhelyettes.