A magyar kormány fokozott figyelmet fordít arra, hogy a fiatalok, iskoláskorúak asztalára egészséges ételek kerüljenek, az iskolai étkezdéken nőjön a helyi termesztésű, illetve bioalapanyagokból készülő ennivalók aránya – jelentette ki dr. Fazekas Sándor Bonnban, a globális klímakonferencia (COP23) agroökológiai tárgyú rendezvényén, november 16-án.

Forrás: FMAz esemény Magyarország, Franciaország, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Nemzetközi Élelmezéspolitikai Kutatóintézet (IFPRI) közös szervezésében jött létre. A Földművelésügyi Minisztérium egy évvel ezelőtt adott otthont az Európai és Közép-Ázsiai Regionális Agroökológiai Szimpóziumnak. A magyar tárcavezető akkor állapodott meg José Graziano da Silvával, a FAO főigazgatójával, hogy az agroökológiai törekvéseket a COP23 tanácskozáson is ismertetni fogják. A rendezvény miniszteri szintű szakaszán részt vettek a francia, a lengyel, a tunéziai, és a burkina faso-i tárcavezetők, valamint a FAO főigazgató-helyettese.

Dr. Fazekas Sándor hozzászólásában elmondta, hogy az agroökológia hozzájárul a mezőgazdasági szektor ökológiai lábnyomának csökkentéséhez, a jól működő ökoszisztémák fenntartásához, valamint az egészséges élelmezéshez.

Fontos, hogy a gazdálkodók és a fogyasztók közvetlenebb kapcsolatba kerüljenek egymással, többek között a termelői piacok és a rövid ellátási lánc, a közvetlen értékesítés révén. Az agroökológiai szemlélet további hozadéka lehet, hogy a vonzó gazdálkodási feltételek egyre több fiatalt ismertetnek meg a vidéki élet, valamint a gazdálkodás szépségeivel.

Dr. Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a GMO-mentesség kiemelt stratégiai kérdés Magyarország számára. A magyar álláspont irányt mutat olyan szakpolitikáknak, amelyek előtérbe helyezik a jövő élelmezésbiztonságát, a kiváló minőségű és egészséges élelmiszerek előállítását, a termőföld tartós megőrzését és mindezeken keresztül a természetvédelmet és biológiai sokféleség megóvását.

A magyar agrártárca vezetője Bonnban részt vett a francia kormány által szervezett „4 ezrelék” elnevezésű talajvédelmi rendezvényen is. A francia kezdeményezés célja, hogy a világ termőföldjei széntartalmának évi 4 ezrelékes növelésével jelentős talajjavulást érjen el, ezáltal hozzájáruljon az élelmezésbiztonsághoz és egyúttal mérsékelje a globális felmelegedés negatív hatásait. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Magyarország számára is fontos a talajvédelem, hiszen az egyik legfontosabb természeti erőforrást a jó minőségű talajkészletek jelentik, amelyek a mezőgazdasági termelésen keresztül nemcsak az élelmezésbiztonságra, hanem a klímaváltozásra is hatnak.